Ekonomi küçüldü ama : Albayrak kardeşlere göre 'sevindiren haber'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi 2018'de yüzde 2,6 büyürken, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3 daraldı.

SHABER3.COM

Ekonomistler son çeyrekteki yüzde 3’lük daralma için "Türkiye'nin artık resesyonda olduğu" ve "halkın 2008'den daha fakir hale geldiği yönünde değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, rakamlara ilişkin değerlendirmesinde "İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz." dedi. Albayrak'a göre her şey yolunda.

Ekonomistler ise ekonomideki daralmanın 2019'un ilk çeyreğinde de devam ettiğini ve kötü gidişatın sürdüğünü aktarıyor.

Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak'ın yönettiği Sabah ise ekonomideki kötü gidişatı 'sevindiren haber' olarak müjdeledi.

AKP medyasının propaganda merkezi konumunda olduğu belirtilen gazete, ekonomideki son zamanlarda yaşanan daralmayı değil, genel tablo üzerinden 2018'deki 2.6'lık büyümeyi öne çıkardı. Ancak bu bile son yılların en zayıf büyüme oranıydı.

Söz konusu haber sosyal medyada da alay konusu oldu. Gazeteci Kadri Gürsel, habere ait görselleri paylaşarak, "“Ekonomide sevindiren haber”... 2018’in son çeyreğinde yüzde 3’lük küçülme haberi Sabah’ın internet sitesi tarafından bu başlıkla verildi" dedi.


<< Önceki Haber Ekonomi küçüldü ama : Albayrak kardeşlere göre 'sevindiren... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER