Dumanlı: Erdoğan Gül'ü istemedi, arka planda kulis için medyaya adam gönderdi

Ekrem Dumanlı YouTube kanalında ‘AKP, Kendi Kurucularını Neden Hedef Alıyor? İşin Sonu Nereye Varır?’ sorusunu cevapladı.

SHABER3.COM

Son günlerde özellikle Abdullah Gül’ün hedef alınmasından yola çıkan Dumanlı, geçmişte yaşanmış önemli birkaç olayı anlattı. Gül’e yönelik saldırıların temel nedeninin tek adam sisteminin kaçınılmaz sonucu olduğunu söyleyen Dumanlı, Erdoğan’ın Gül’ü sevmediğini söyledi. Gül’ün de siyasi cesaret eksikliğinden dolayı Erdoğan’na tek adamlığına kapı araladığını ifade etti.

Dumanlı, “Aslında Erdoğan, 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Gül’ü aday göstermek istemiyordu. Ama tabanın baskısı vardı. Ya kendi olacaktı, ya da Gül.  Erdoğan, bana aylar öncesinden olmayacağını söyledi. Büyük ihtimalle diploma meselesinden dolayı kendini hazır hissetmiyordu. Sonra Gül’ü açıklamak zorunda kaldı. Fakat Erdoğan, 2007’deki genel seçimlerden sonra ciddi bir oy alınca Gül’ü aday göstermek istemedi.” dedi.

Bu konuda Erdoğan’ın Gül’e çekilmesi için doğrudan bir şey söylemediğini belirten Dumanlı, bunun medya üzerinden yapılması için o dönem harekete geçildiğini ve Gül’ün buna direndiğini söyledi. Dumanlı şu hatırayı paylaştı. “Bir düğüne katılmıştık. Ankara’dan da Akif Beki, Yalçın Akdoğan, Ömer Çelik geldi. Bir kenara çekilip konuşmaya başladık. Birçok gazeteci vardı. Ankara’dan gelen ekip  bizden Abdullah Gül’ün çekilmesi için yazı yazmamızı istedi. Erdoğan’ın bunu söyleyemediğini ifade etti. Erdoğan’Iın Genelkurmay Başkanı ile bir aday üzerine anlaştığını aktardılar.” ifadesini kullandı.
<< Önceki Haber Dumanlı: Erdoğan Gül'ü istemedi, arka planda kulis için... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER