Devrik Başbakan Davutoğlu siyaseti de resmen bıraktı

Eski Başbakan, AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını açıkladı.

SHABER3.COM

Davutoğlu, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. AKP dışında bir siyasi faaliyette bulunmayacağını belirten Davutoğlu, milletvekili adayı olmayacağını, herhangi bir makam da beklemediğini söyledi. Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

*Birkaç gün içinde şahsımla ilgili yapılan yorumlar konusunda kanaatimi paylaşmak isterim. Her zaman ilkesel davrandım. Akademik hayatta da, devlet hayatında da. Her şeyden önce herhangi bir fikrin ya da siyasi tavrın meşru olması için insanoğlunun onurunun, canının, düşünce ve inanç özgürlüğünün korunması esastır. Liyakatın, ehliyetin, şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin gerçekleşmesi anlayışı içinde olduk. Siyaseti ve fikri faaliyetleri anlamlı kılan bu ilkelerdir.

*AK Parti'nin bu kurucu ilkelerle birlikte tarih sahnesine çıkması Türkiye için bir dönüm noktası. Yolsuzluğa, yoksulluğa ve yasaklara karşı başlayan bu hareket büyük ümit kaynağı olmuştur. Ben de bu ilkelerin hayata geçmesi için gece gündüz çaba sarf ettim. Biz millete borçluyuz. Bu siyasal varoluşu anlamlı kılan hareket olarak gördüğüm AK Parti için hiçbir faninin terk etmeyi düşünmediği makamları bıraktım. Yapılan hiçbir fedakarlıkta da tereddüt göstermem. Her türlü hakarete sabırla mukabele ettim.

'CUMHURBAŞKANIMIZ BENİM DE ADAYIMDIR'

*3 hususun net bir şekilde bilinmesini isterim. Sayın Abdullah Gül'ün daveti üzerine birçok spekülasyon üretildi. Birlikte çalıştığım cumhurbaşkanları ve başbakanlar benimle görüşme davetinde bulunduğunda bunu yerine getiririm. Bununla ilgili spekülasyonlara da prim vermem.

'GEREKLİ GÖRDÜĞÜM ZAMAN KAYGILARIMI PAYLAŞACAĞIM'

Kaygılarımı gerekli gördüğüm zaman Sayın Cumhurbaşkanı ile de, kamuoyu ile de paylaşacağım.

<< Önceki Haber Devrik Başbakan Davutoğlu siyaseti de resmen bıraktı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER