Denizli'deki istismar vakası: 927 Suriyeli ilçeden çıkarıldı

Denizli’nin Kale ilçesinde 14 yaşındaki N.D. isimli kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla 1’i Türk, 6’sı Suriyeli 7 kişi tutuklandı. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada 3 kişinin ise arandığını duyuruldu. İlçede kayıtlı 927 Suriyeli’de Denizli merkeze gönderildi.

SHABER3.COM

Dün gece Kaymakamlık binası etrafında toplanan çok sayıda kişi olaya tepki gösterdi. Kalabalığın artması üzerine Denizli ve çevre ilçelerden takviye olarak polis ve jandarma personeli Kale İlçesi’ne sevk edildi.Kalabalığın bulunduğu alandan otomobiliyle geçmek isteyen 2 Suriyeli kalabalık tarafından darp edilmek istendi. Ancak, 2 Suriyeli polis tarafından zırhlı araçla kalabalık arasından çıkarıldı.

Kale Kaymakamı Murat Güneş ve Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, öfkeli kalabalıktan sağduyulu davranmalarını istedi. Kaymakam Güneş, kalabalığa ilçedeki bütün Suriyelilerin tahliye edildiğini söyledi. Kale Belediyesi tarafından ilçede hoparlörden Suriyelilerin tahliye edildiği anonsları yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli subaylar kalabalığa sağduyu çağrısında bulunarak evlerine dağılmalarını istedi.Kale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yayın yasağı getirildi.

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ CAHİT ÖZKAN: ‘927 SURİYELİ İLÇEDEN TAHLİYE EDİLDİ’

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün “Denizli’de bir kız çocuğuna istismarda bulunulduğu” yönündeki sözlerine ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Özkan şöyle konuştu: “Denizli’mizin Kale ilçesinde 14 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarla ilgili Emniyet harekete geçmiş, 9 Suriyeli, 1 Türk hakkında soruşturma başlatılmıştır. 6 Suriyeli, 1 Türk tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Soruşturma da derinleştirilmektedir. Diğer taraftan resmi kayıtlara göre ilçede bulunan 927 Suriyeli ilçeden tahliye edilerek Denizli’ye getirilmiştir. Düzenlemeler çerçevesinde kampa gönderilmesi gerekenler de ilgili kamplarına gönderilmiştir. Çocuğun ailesine teslimi gerçekleştirilmiştir. Yine İl Müdürlüğümüz tarafından rehabilitasyonu, psikolojik destek çalışmaları da devam etmektedir. Biz de bu menfur olayın takipçisi olacağız.”
ÖNE ÇIKAN HABERLER