Demirören, Doğan'a ödeyeceği parayı nasıl buldu?

Doğan Grubu bünyesindeki Posta, Fanatik, DHA, Doğan TV, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet, YAYSAT ve D Smart'ın 1,1 milyar dolar bedelle Demirören Grubu'na satılmasına ilişkin anlaşma önceki günlerde imzalandı.

SHABER3.COM

Türk medyasında bir devir kapandı. Doğan Medya Grubu, Demirören Medya Grubu’na satıldı. Dün resmi olarak gerçekleşen satışın ardından Demirören’in mali kaynağı nereden bulacağı merak uyandırmıştı. Edinilen bilgiye göre Demirören’in kaynağı Ziraat Bankası.

700 MİLYON DOLAR

Bir kamu bankası olan Ziraat Bankası, 5 Nisan’da yönetim kurulu kararıyla Demirören Medya Grubu’na kredi verilmesine onay verdi. Demirören’e verilen kredinin miktarı ise 700 milyon dolar.

2 YIL ÖDEME OLMAYACAK

Öte yandan Ziraat Bankası tarafından verilen kredinin şartları da tartışmalı. Kredinin 10 yıllık bir geri ödeme süreci bulunuyor ve Demirören grubu ilk 2 yıl bankaya ödeme yapmayacak. Demirören grubu 2+8 yıllık olan kredi ile Doğan Grubu için maddi kaynağı büyük oranda sağlamış olacak.


Böylelikle ilk iki yılı ödemesiz, 10 yıllık kredi kullanan Demirören Grubu, Doğan'a ödenecek miktar için gerekli mali kaynağı sağlamış oldu.

Doğan Grubu ise Perşembe gecesi Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. ile yapılan pazarlıklar neticesinde yapılacak ödemeleri şu şekilde sıralamıştı:

–Doğan Gazetecilik 132 milyon dolara

–Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık 155 milyon dolara

–Doğan TV Holding 599 milyon 674 bin dolara

–Doğan Haber Ajansı 5 milyon dolara

–Doğan Dağıtım Satış Pazarlama Matbaacılık Ödeme Aracılık ve Tahsilat Sistemleri 7 milyon dolara

–Doğan İnternet Yayıncılığı ve Yatırım A.Ş 12 milyon 751 bin dolara

–Doğan Media International GmbH 4 milyon 42 bin dolara

–Mozaik İletişim Hizmetleri 532 bin dolara el değiştirdi.
<< Önceki Haber Demirören, Doğan'a ödeyeceği parayı nasıl buldu? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER