Danimarka Türkiye'nin iade talebini reddetti: Türkiye'de zulüm görebilir

Danimarka, kırmızı bültenle arandığı için 14 Temmuz'da yakaladığı bir PKK zanlısını zulüm görebileceği gerekçesiyle Türkiye'ye iade etmeyip serbest bıraktı. AA, 14 Temmuz'da 'PKK'nın İskandinavya sorumlusunun Danimarka'da yakalandığını' duyurmuştu.

SHABER3.COM

Ankara'nın adım adım takip ettiği ve kırmızı bültenle 192 ülkede aradığı bir zanlıyı yakalayan Danimarka, baskı, zulüm, işkence, aşağılama görebileceği veya cezalandırılabileceği gerekçesiyle Türkiye'ye iadeyi reddetti.

DOSYA 19 GÜN İNCE ELENİP SIKI DOKUNDU

Savcılık, adını açıklamadığı ama PKK üyeliğiyle suçlandığını belirttiği Türkiye vatandaşı zanlının, 14 Temmuz'da Danimarka'da yakalanarak gözaltına alındığını, o zamandan beri de iade talebinin incelendiğini kaydetti.

Anadolu Ajansı (AA), 14 Temmuz'da 'PKK'nın İskandinavya sorumlusunun Danimarka'da yakalandığı' haberini geçmişti.

'SINIRDIŞI YASALARINA UYGUN DEĞİLDİ, BIRAKTIK'

Başsavcılık yetkilisi Sune Loevtrup, PKK üyeliğiyle suçlanan 58 yaşındaki Türkiye vatandaşının iadesinin baskı, zulüm, işkence, aşağılama görebileceği veya cezalandırılabileceği gerekçesiyle reddedildiğini belirtti.

Loevtrup, yetkililerin Danimarka'nın sınırdışı ve iade yasalarının tüm şartlarının yerine getirilmediğine karar vermesi sonucu Türkiye vatandaşının serbest bırakıldığını duyurdu.
<< Önceki Haber Danimarka Türkiye'nin iade talebini reddetti: Türkiye'de... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER