Damat Albayrak bugün ne anlatacak? Burası çok önemli’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün yeni bir ekonomi paketi açıklayacak. Her ne kadar piyasalar, faiz, batık krediler, işsizik, enflasyon, kemer sıkma ve vergi reformu gibi temel sorunlara köklü çözüm paketi beklentisi içinde olsa da, ekonomistler paketin vaat ettiklerinin sınırlı olduğu görüşünde.

SHABER3.COM
Daha önce açıklanan paketler sonrasında yapılamayan kapsamlı düzenlemelerden yola çıkarak, yeni paketin de aynı akıbeti paylaşacağına inananlardan biri de Sözcü Gazetesi yazarı ekonomist Murat Muratoğlu. 

Muratoğlu'na göre, Albayrak, 'hedef yerine başka bir şeyi vuracak.' Esprili bir dille, Albayrak'ın güç içinde yapacağı açıklamadan bir beklentisi olmadığını ortaya koyan Muratoğlu, "İnsanlar sıkıla sıkıla dinleyecek, sonra avuçları kızarana kadar alkışlayacak. Mikrofon uzatılan neredeyse sevinçten ağlayacak. Berat'ı yakalasa boynuna sarılacak. Sıkıysa beğenmesin! İşte o zaman alçaklara kar yağacak! Sonunu düşünecek hali olmayacak" diye yazdı. 

Albayrak'ın umut dağıtan ancak sahada pek yansıması olmayan açıklamaları için,  "Nisan güzel, mayıs daha güzel, haziran çılgın güzel olacak' şeklinde açıklama yapacak. Disiplin, dengelenme, değişim ile konuya girecek. Baba şefkatiyle 'Korkma, en kötüsü geçti' diyecek" esprilerini sıralayan Muratoğlu, paketi 'çokomelli' olarak yorumladı ve şu satırlarla devam etti:

"Ne yapsın, her programda değişik bir şey mi söyleyecek? Sonrası bilindiği gibi… Yapısal reformlar, eylem planı, ekonomi paketi, hepsi çok önemli. İyi de hemen aç paketi, yiyelim bari…

Ne çıktı? Ekosistem, paydaşlar, istikrar, strateji…  Bunlar ne ki? Sıkı para politikası, sürdürülebilir kalkınma, ekonomik önlemler, kararlılık da çok önemli… İyi bari… Sermaye, katma değer, üretim, tüketim önemli değil mi? Onlar da önemli! İhracat, ithalat, cari açık, ticaret açığı zaten önemli… özel bankalar, finansal kurumlar hayati ehemmiyette… Ehemmiyet güzel kelime… Kullansa ya “önemli” yerine… Enflasyon, TÜFE, ÜFE, İstatistik Kurumu da var haliyle… Faiz, döviz, kredi, mevduat, dolar, Euro, tahvil, bono, bilanço… Borçlanma çok önemli mesele… 

Tasarruf, bütçe, kamu maliyesi, vergi gelirleri yanı sıra Türkiye ekonomisine saldırı, finansal mimari, finansal güvenilirlik, İstanbul finans merkezi de mühim… Ekonominin desteklenmesi, enstrümanların devreye sokulması, makro dengelerin yeniden kurulması, sağlıklı ve reel büyüyen ekonomi için yapılması gibi ifadeler… Çok afili duruyorlar, muhtemelen bunlar da önemliler."

Muratoğlu, yazısını aslında tüm faturanın halka çıkarılacağı uyarısı ile bitirdi.
<< Önceki Haber Damat Albayrak bugün ne anlatacak? Burası çok önemli’ Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER