Çin’den Interpol başkanıyla ilgili yeni açıklama

Çin’de gözaltında tutulan Interpol Başkanı Meng Hongwei’nin rüşvet suçlamasıyla sorgulandığı belirtildi.

SHABER3.COM

Çin’de gözaltına alındığı ortaya çıktıktan sonra Interpol tarafından istifası duyurulan eski Interpol başkanı Meng Honwei’nin rüşvet iddiasıyla sorgulandığı belirtildi.

Çinli yetkililer dün yaptıkları açıklamada, aynı zamanda Çin’de Kamu Güvenliği Bakan Yardımcılığı görevini de yürüten Meng’in yasa ihlali nedeniyle gözaltına alındığını bildirmişti. 

Bugün Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, haftasonu Fransa’daki eşi tarafından kayıp başvurusunda bulunulan Meng’in Çin’de gözaltında olduğu ve gözaltındaki sorgusunda hakkındaki rüşvet iddialarını kabul ettiği bildirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Yasa karşısında kimsenin ayrıcalığı bulunmuyor” denilerek Meng hakkındaki soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü kaydedildi.

Öte yandan aynı zamanda Çin Komünist Partisi üyesi olan Meng hakkındaki soruşturmanın parti içi güç mücadelesi kapsamında yürütüldüğü iddiaları ortaya atılırken, bu soruşturma uluslararası kurumlarda Çinli yetkililerin görevlendirilmesiyle ilgili de tartışmalara yol açtı.

Meng’in eşi ise, Fransa’nın Lyon kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, eski Interpol başkanıyla son olarak 25 Eylül’de WhatsApp üzerinden iletişim kurduğunu söyledi, sözkonusu mesajlaşmada eşinin kendisine önce “Telefonumu bekle” diye yazdığını ardındansa bir bıçak emojisi gönderdiğini ifade etti.
<< Önceki Haber Çin’den Interpol başkanıyla ilgili yeni açıklama Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER