CHP'de Türkçe ezan tartışması: Arkasında kim varsa ortaya çıkacak

Öztürk Yılmaz disipline sevkinin ardından Kılıçdaroğlu'nu hedef alan bir açıklama yaptı.

SHABER3.COM

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP), Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın "Ezan Türkçe okunmalı" sözlerinin ardından ipler gerildi. Tartışmalar, disiplin kuruluna sevke, karşılıklı restleşmeye ve hakarete varan ifadelere eğrildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ezan Arapça okunmalı, Arapça ezan dinimizin bir değeridir" derken CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da "CHP ezanın Arapça okunmasına karşı olmadı olmayacak" açıklaması yaptı. Kaya Öztürk Yılmaz'ın bugünkü açıklamasına, "Durduk yere söylenmiş söz değildir, arkasında kim varsa ortaya çıkacaktır" sözleriyle yanıt verdi.

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ezanın Türkçe okunmasını isteyerek, "Ezan Türkçe okusun ben anlayım. Kur'an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun" dedi.

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, ezanın dünyanın neresinde olursa olsun İslam'ın bir çağrısı olarak algılandığını belirterek şunları söyledi:

"Ezan Arapça okunmalı, Arapça ezan dinimizin bir değeridir. Dünyanın her yerinde ezan Arapça okunur ve ezana saygı gösterilir. CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz."

Disipline sevk

Bu gelişmelerin ardından Yılmaz'ın "kesin ihraç" istemiyle disipline sevk edildi.

Bugün bir açıklama yapan Yılmaz Kılıçdaroğlu'na sert ifadelerle yüklendi; "İstifa etmiyorum, rezil ol, kepaze ol" dedi.
<< Önceki Haber CHP'de Türkçe ezan tartışması: Arkasında kim varsa... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER