CHP'li Kara: Hortum 15 milyon liralık zarara neden oldu


CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Antalya'nın Demre (Kale) ilçesinde meydana gelen hortumun yaklaşık 15 milyon liralık zararın neden olduğunu söyledi.

Zarar gören seralarda inceleme yapan Kara, yaşananın doğal afet olduğunu ve halkın çaresiz durumda bulunduğunu kaydetti.

Beş kilometre boyunca etkili olan hortumda, 50 dönüm portakal bahçesi, 500 dönüm sera ve Demre Atatürk İlkokulu'nun çatısının zarar gördüğünü belirten Kara, yaklaşık 15 milyon liralık zararın söz konusu olduğunu ifade etti.

Demre Kaymakamlığı ve Demre İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nü ziyaret ederek oluşan zararla ilgili bilgi aldığını açıklayan Kara, seralarda meydana gelen zararla ilgili şu bilgileri verdi: "Demre'de bulunan 300 sera ve bahçeden sadece 60 tanesi sigortalı. Çoğu üretici ise kiracı, devletten gelecek herhangi bir zarar temini amaçlı yardım üreticiye değil bahçe sahibine verilecek olursa, üreticinin mağduriyeti daha da artacaktır. Yasal mevzuata uygun yapılmayan sözleşmeler nedeniyle yaşanan felaketin ardından bazı aileler, çocuklarıyla beraber sokakta kaldıklarını söylüyor. Bölgedeki üreticinin 15 milyon liralık zararı var. Bu afet var olan kredi borçlarının üzerine yeni mağduriyetler oluşturacaktır. Çiftçinin kredi borçlarının ertelenmesi, faizlerin silinmesi ve çocuklarının eğitim ve yaşam desteğinin göz önünde bulundurularak ailelere yardım yapılması gerekir." CİHAN
<< Önceki Haber CHP'li Kara: Hortum 15 milyon liralık zarara neden oldu Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER