Büyükelçinin 29 Ekim resepsiyonundaki skandal kıyafetinin sebebi ortaya çıktı

Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp'in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılını 'Troya Yılı' ilan etmesinden dolayı Helen kıyafeti giydiği ortaya çıktı.

SHABER3.COM

Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, Uganda'daki 29 Ekim resepsiyonda Yunan mitoloji kahramanlarından Helen'in kostümünü giydiği için hakkında soruşturma başlatılıp Ankara'ya geri çağrıldı.

Ancak büyükelçinin 2018'in Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Troya yılı ilan edilmesi sebebiyle bu kıyafetleri giydiği anlaşıldı.

Büyükelçi Yavuzalp, resepsiyonda yaptığı konuşmada “Bu yıl Milli Günümüzün konsepti ‘Troya Yılı” diyerek  Troya kültürünü anlattığı ortaya çıktı.

Euronews’in ulaştığı konuşma metninde Büyükelçi Yavuzalp, Troya Antik Kenti'nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girişinin 20. yılı olması münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında 2018 yılının "Troya Yılı" ilan edildiğini anlattı. Bu sebeple bu yıl 29 Ekim Milli Gün’ün konseptinin Troya Yılı olduğuna dikkat çekti.
Büyükelçi konuşmasının yarıdan fazlasında Troya Yılı’nı anlatırken Troya Destanı’nın dünyayı ve tarihi değiştiren büyük liderlere ilham verdiğini söyledi. Yavuzalp bu liderlere örnek olarak Büyük İskender, Julius Caesar, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’ü gösterdi.

Uganda’danın başkenti Kampala’da Türk büyükelçiliğinde gerçekleşen 29 Ekim resepsiyonuna katılan Türkiye Büyükelçisi Yavuzalp ile büyükelçilik katibi Helen ve Zeus kostümleri giymişti.

Bunun üzerine Büyükelçi hakkında soruşturma başlatılmış ve Ankara'ya geri çağrılmıştı.
<< Önceki Haber Büyükelçinin 29 Ekim resepsiyonundaki skandal kıyafetinin... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER