Brunson için AYM'ye başvuruldu

ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın avukatı, ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

SHABER3.COM

İzmir'de tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın avukatı İsmail Cem Haylavurt, ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulundu.

9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın hakkın 25 Temmuz 2018 tarihinde karar veren mahkeme heyeti, tutukluluğu ev hapsine çevirerek, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirmişti. Ev hapsinin kaldırılması için 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru reddedilmiş, üst mahkeme olarak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dosya için de ikinci kez ret kararı çıkmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Washington'da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin kendisine yönelttiği "Türkiye'den gelen haberlerde rahip Brunson'un Ekim ayı ortalarında serbest bırakılabileceği söyleniyor. Sizin bu konuda herhangi bir bilginiz var mı?" sorusuna verdiği yanıtta "Bunu doğrulayamam. Ancak biz kesinlikle rahip Brunson'un bir an önce yurduna dönmesini istiyoruz. Zaten bu çok gecikti" demişti.
<< Önceki Haber Brunson için AYM'ye başvuruldu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER