Brexit'te İngiltere, Brüksel'in son 'tek taraflı çekilme' teklifini reddetti

Theresa May’in partisi, AB Başmüzakerecisi Barnier’in İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden tek taraflı olarak çıkabileceği, ancak Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında fiziki sınır bulunmaması yönündeki önerisini reddetti.

SHABER3.COM

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinin teknik ayrıntılarını içeren Brexit anlaşmasının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda oylanmasına birkaç gün kala, Londra ve Brüksel arasındaki görüş ayrılıkları sürüyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Başbakan Theresa May’in partisinden yapılan açıklamada, Brexit sorununa çözüm için AB’nin sunduğu önerinin kabul edilemeyeceği belirtildi. Muhafazakâr Parti Genel Sekreteri Brandon Lewis, AB’nin Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier’in önerisinin kabul edilemeyeceğini açıkladı. Lewis, BBC Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık’ın bütünlüğünü tehlikeye sokacak hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini” belirtti.

Başmüzakereci Barnier, Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada, Brexit sonrasında İngiltere’ye Gümrük Birliği’nden tek taraflı olarak çıkma hakkı verilebileceğini söylemişti. Barnier, ancak İngiltere’nin bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasında fiziki sınır uygulanmaması gerektiğini vurgulamıştı.

Muhafazakar Parti'nin Avam Kamarası Grup Başkanı Andrea Leadsom da, Barnier’in önerisini reddederek, Brüksel’in sunduğu bu öneri karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Leadsom, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Hâlâ bir umut var ama AB’den duyduklarımızla derin bir hayal kırıklığına uğradım” diye konuştu. Leadsom, eğer AB İngiltere’yi anlaşma olmadan çıkmaya zorlarsa, İrlanda’da sınır olmamasına dair garanti vermenin zorlaşacağını da sözlerine ekledi.

<< Önceki Haber Brexit'te İngiltere, Brüksel'in son 'tek taraflı çekilme'... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER