Böyle kriz önlemi mi olur? 'Hayati değilse ameliyat yapmayın' emri

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan tüm cerrahi birimlere “Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın” talimatı verdi, aksi yönde davrananların “devleti zarara uğratacağı”nı söyleyerek haklarında dava açılacağı yönünde tehditte bulundu.

SHABER3.COM

Ekonomik krizin derinleşmesiyle tasarruf adı altında atılan adımlar sağlık hizmetlerini vurdu. Tasarrufun sağlık alanındaki karşılığı malzeme alınmaması ve sağlık hizmetinden kaçınılması oldu.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan, hastanenin tüm birimlerine gönderdiği yazıda “Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın” talimatı verdi.

Sağlık hizmeti için “hayati öneme sahip işlemler” ile “elektif ameliyat, işlem vb.” ayrımı yapan Demircan, sağlık malzemelerinin bu ayrıma göre isteneceğini, kullanılabileceğini belirtti.

Tasarruf uygulamasının Sayıştay, Maliye Bakanlığı gibi denetleyici kurumlara hesap vermek için önem arz ettiğini de savunan Demircan, talimata uymayanların “devleti zarara uğratacağını” söyleyerek de sağlık emekçilerini tehdit etti.

İŞTE O BELGE;

<< Önceki Haber Böyle kriz önlemi mi olur? 'Hayati değilse ameliyat yapmayın'... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER