''Bitcoin 'Lale çılgınlığı'nı hatırlatıyor''

Dijital para birimi Bitcoin'de 'topyekun çöküşün' beklediğini belirten Nobel ödüllü Yale Üniversitesi profesörü ekonomist Robert Shiller, fiyattaki ani artışı yüzyıllar önce yaşanan 'lale çılgınlığına' benzetti.

SHABER3.COM

CNBC’ye konuşan ekonomist Shiller, toplumun fiyat konusunda bir konsensüse gelmediği sürece Bitcoin’in gerçek değere sahip olmayacağından emin.

Uzman, “Altın gibi diğer varlıkların, insanlar bunları yatırım için değerlendirmese de bir fiyatı var” dedi.

‘LALE ÇILGINLIĞINI HATIRLATIYOR’

“Mevcut durum bana, 1640’lı yıllarda Hollanda’da yaşanan ‘lale çılgınlığını’ hatırlatıyor” diyen Shiller, “Biz halen lale için para ödüyoruz ve bazen fazla para ödüyoruz. Bitcoin her an tamamen çökebilir ve herkes onu unutabilir. Bu çok olası bir sonuç. Ancak o ana kadar uzun zaman, hatta 100 yıl geçebilir” diye ekledi.

Lale Çılgınlığı, Hollanda’da lale soğanlarının fiyatlarının aniden aşırı derecede yükselip çöküşe geçtiği ve büyük ekonomik krize yol açtığı (1636-1637) döneme verilen isim.

Bitcoin, geçtiğimiz aralık ayında 20 bin dolarlık düzeyi gördükten sonra geçtiğimiz haftalarda aniden ucuzlamaya başladı. Halihazırda 11.000 dolar düzeyinde işlem görüyor.
<< Önceki Haber ''Bitcoin 'Lale çılgınlığı'nı hatırlatıyor'' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER