Bal tuzağı nedir?
28/09/13 18:29
2 Cevap Bal tuzağı ismi verilen istihbarat faaliyeti hakkında bilginiz var mı? Buna ait örnekler neler?

Soran: 66 görüntüleme Cevapla

2 Cevap 1. Anonim 9 yıl önce

  Bal tuzağı istihbarat dünyasına ait bir kavram; belaltı istihbaratın kısaltılmışı. Önemli nokta ve konumlarda görev yapan insanları ele geçirmek adına cinsel zaafların kullanılması diye tanımlayabiliriz.

  Tuzağa düşürülen kişinin yemlenerek ya da şantajla, belge getirmesi sağlanıyor. Her halükârda kayıt yapılarak istihbarat kölesinin emir dışına çıkması önleniyor. Kurgulanmış, tesadüf görünümlü tanışıklıkların vardığı nokta uçurum oluyor ve kurtulmak pek mümkün değil.

  Gazeteci Cevheri Güven'in bununla ilgili bir kitabı var. Kitabın ön sözünde şöyle yazıyor:

  Kitapta yurt içi ve yurt dısında yankı bulmus, üst düzey devlet adamlarının, bürokratların, askerlerin, müstesarların ve baskanların özel hayatlarında yasadıkları yasak iliskilerle santaja ugrama, itibarlarını ve islerini kaybetmeleri konu alınıyor. Bal Tuzagı kavramını açıklamakla baslayan kitap, bunun bilinçli olarak nasıl kurgulandıgını ve nelere mâl oldugunu gösteriyor, insanların mahrem arzularının kullanılarak nasıl kontrol mekanizmaları oluşturulduğu anlatıyor.
   
  Yüzyıllardır farklı biçimlerde kullanılagelen bal tuzagı, teknolojik gelismelerle daha da tehlikeli hale geldi. Bu durum günümüzde uluslar arası ve büyük bir istihbarat problemi. Devletler, kilit konumdaki bürokratlarının bu yöntemle santajlara açık hale geldigini çesitli olaylarla tecrübe ettiler. Bu acı tecrübeler, özellikle güvenlik ve istihbarat birimlerinde evli olmayan ya da evlilik hayatı kötü giden personele dahi süpheyle bakılması sonucunu dogurdu. Yasadıgı evlilik dısı iliski, dünyanın bir numaralı istihbarat teskilatı CIA’in baskanını bile koltugundan etti.
   
  Bal Tuzagı, kadının politik düzlemde araçsallastırılmasını ve bu yolla siyasilerin ahlak duvarını yıkarak onların kariyerlerinin bitisini sorgulayıcı bir dille gözler önüne seriyor.

  0Oy Thumb down 0 Oy