Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti. Dedeoğlu beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede tedavi görüyordu.

SHABER3.COM

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu 58 yaşında hayatını kaybetti. Dedeoğlu önceki günlerde beyin kanaması sonucu tedavi altına alınmıştı. 

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Dedeoğlu'nun hastanenin acil servisine getirildiği ve yapılan tetkikler sonucu baloncuk yırtılmasına bağlı beyin kanaması teşhisi konulduğu belirtilmişti.

Dedeoğlu, Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev almıştı. Dedeoğlu, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

BERİL DEDEOĞLU KİMDİR?

1961 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1986'da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı.

Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak, 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde başladı. 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi uluslararası ilişkiler bölüm başkanlığına getirildi. 

AKADEMİK KARİYERİNİN YANINDA YAZARLIK DA YAPTI

Agos, Yeni Şafak, Zaman ve Today's Zaman gazetelerinde çalıştı. Ayrıca Samanyolu TV ve TRT Haber televizyon kanallarında çeşitli haber programlarında yer aldı. Akademik kariyerinin yanı sıra, Star ve Daily Sabah gazetelerinde uluslararası ilişkiler alanında köşe yazarlığı yaptı. 

Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

6 Şubat 2012 tarihinde 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı. 

ÂKİL İNSANLAR HEYETİNDEYDİ

Çözüm sürecinin bir parçası olarak oluşturulan "âkil insanlar" panelinin üyesi sıfatıyla, 2013 yılının ilk yarısında İç Anadolu Bölgesi'nde çok sayıda konferans ve ziyaret gerçekleştirdi.

10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yüksek Öğretim Kurulu üyeliğine atanmıştı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Altan Gümüş'ün kızı olan Beril Dedeoğlu, evli ve iki çocuk annesiydi.
<< Önceki Haber Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER