Belçika Mahkemesi'nden Türkiye'yi çok kızdıran PKK kararı

Belçika'da iddianameleri incelemekle görevli Brüksel Alt Mahkemesi (Eyalet temyiz mahkemesi), PKK üyelerine yönelik bir davada sanıkların terörizmle yargılanamayacağına hükmetti ve Federal Savcılık İddianamesi'ne ilişkin takipsizlik kararı verdi. Bu, daha önce örgüt ile ilgili Belçika'da benzer doğrultuda alınan üçüncü karar oldu.

SHABER3.COM

Cuma günü görülen dava sonucunda PKK faaliyetlerine katılmak ve örgüt içerisinde farklı pozisyonlarda görev ifa etmek gibi suçlardan 35 sanık ve bir şirket hakkındaki davanın terör kapsamında görülemeyeceği karara bağlanmış oldu.

Sanıklar hakkındaki iddianamede terör örgütü üyeliği, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden kopartıp Belçika, Yunanistan ve Irak'taki kamplarda terör eğitimi vermek, Sahte evrak düzenlemek, Haraç toplamak, Ortadoğu'da turist kaçırmak, Terör propagandası yapmak, Terör örgütünü finanse etmek gibi birçok suçlama yer alıyor.

Belçika: PKK terör örgütüdür

Karar sonrası Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Michel Malherbe "Belçika, Türkiye'nin önemli bir ortağıdır ve öyle kalacak. Belçika devletinin şu anki pozisyonu iyi bilinmektedir: PKK terörist bir örgüttür" şeklinde açıklama yaptı. Malherbe, 2017'de aynı davada, savcılığın, istinaf mahkemesinin kovuşturmazlık ile sonuçlanan ilk kararına karşı da temyiz başvurusunda bulunulduğunu hatırlattı.
Belçika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthieu Branders ise yargının bağımsız olduğunu ifade ederek, "Bu noktada Belçika'nın PKK'yı terör örgütü olarak tanıdığı kararı değişmeyecektir" açıklamasını yaptı. Branders, Türkiye ile Belçika'nın önemli ve tarihi bir ortak olduğunu ifade etti.

Brüksel mahkemesi: Dava uluslararası mahkemede görülmeli

Federal Savcılık PKK'yı bir terör örgütü olarak tanımlarken mahkemenin bu nitelendirmeyi kullanmaması Belçika kriminal yasalarının karşılıklı silahlı çatışma içerisinde olan silahlı güçleri terörizm kapsamına almadığı sonucunu doğuruyor.

Yani mahkeme meseleyi Türk silahlı kuvvetleri ile Kürt silahlı güçleri arasında bir bölgenin yerel meselesi olarak görüyor. PKK'nın uluslararası olmayan bir çatışmanın tarafı olduğuna, bu nedenle Belçika mahkemelerinin bu davaya bakmaya yetkisi olmadığı kararına varıldı.

Konunun uluslararası mahkemelere sevk edilmesi gerektiğini belirten Brüksel alt mahkemesi, davanın Belçika Ceza Mahkemesine taşınmasını engellemiş oldu. Davaya ilişkin gerekçeli kararın birkaç gün içinde açıklanması beklenirken davanın temyize götürülmesi imkanı bulunuyor.

Kararın bu konuda hali hazırda zor olan Belçika-Türkiye ilişkilerinin daha da gerilmesine neden olacağı öngörülüyor. PKK, Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde yer almaya devam ediyor.
<< Önceki Haber Belçika Mahkemesi'nden Türkiye'yi çok kızdıran PKK kararı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER