Avrupa'dan taze et ithalinde rekor...

Avrupa Birliği'nin AB üyesi ülkeler ve üçüncü ülkelere et satışı ile ilgili 2017 rakamları açıklandı.

SHABER3.COM

Türkiye, Avrupa’dan taze kesim ve dondurulmuş et ithalatında birinci oldu. Öyle ki, tüm et ürünlerini dışarından Hong Kong’u bile geçtik. İthal edilen etlerin hepsinin helal kesim olup olmadığı ise bilinmiyor.

Bir zamanlar tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten Türkiye'nin geldiği nokta bu açıdan oldukça üzüntü verici olarak değerlendiriliyor.

İTHALAT GERİLERKEN TÜRKİYE YÜKSELDİ

Avrupa Birliği'nin 2017 yılında genel olarak et ihracatının düştüğü ama Türkiye'ye yüksek fiyattan et satışı nedeniyle, et satışından elde edilen kazancın rekor düzeye çıktığı vurgulandı.

Avrupa Birliği'nin et ihracat raporunda, toplam et ihracatının yüzde 3.3 oranında düşerek 6.34 milyon tona gerilediği, ancak Türkiye sayesinde 2016'ya oranla 300 milyon euro daha fazla yükselip 12,67 milyar Euro olduğu açıklandı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, AB'nin özellikle Hong Kong ve Filipinler'e daha fazla ihracat yapmasına rağmen, Türkiye'den gelen yoğun talep bu ülkeleri geride bıraktı. Taze ve dondurulmuş ette Türkiye, geçen yıl AB'den tam 97.207 ton sığır eti aldı.

YÜZDE 36.6 DAHA FAZLA ET İTHAL EDİLDİ

Bu rakam, Türkiye'ye AB'den ithalatçılar listesinde birinci sıraya yükseltti. Türkiye'nin, 2016'ya oranla, 2017'de yüzde 36.6 oranında daha fazla et ithal ettiği öğrenildi. Türkiye'yi, 90.907 tonla Hong Kong takip etti. İsrail, 44.204 tonla üçüncü olurken, Lübnan 41 bin tonla dördüncü, Gana ise yaklaşık 40 bin donla beşince oldu. Hong Kong ve İsrail dışında İslam ülkelerine satılan bu etlerin, islami usule göre kesilip kesilmediği konusunda ise bir açıklama yapılmadı. 
<< Önceki Haber Avrupa'dan taze et ithalinde rekor... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER