Avrupa'da haftalık ortalama çalışma saatinin en uzun olduğu ülke Türkiye

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) verilerine göre Türkiye Avrupa ülkeleri arasında haftalık ortalama çalışma saatinin en en uzun olduğu ülkeler sıralamasında birinci.

SHABER3.COM

Euronews.com'un haberine göre OECD'nin rakamlarına göre Türkiye'de haftada ortalama 47,7 saat çalışılırken, Danimarka'da bu rakam sadece 32,4.

Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya gibi Avrupa Birliği'nin en eski üye ülkelerinde ortalama çalışma saati yaklaşık 35 saatı bulurken, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde yaklaşık 39 saat çalışılıyor.

İşçilerin çalışma haklarının sıklıkla gündeme geldiği Danimarka'da ise, ortalama çalışma saati 32,4. Ancak bir kaç yıldır yetkililer isçilerin sağlığı için resmi çalışma saatlerinin 30 saate düşürülmesini tartışıyor.

OECD'nin rakamları, ülkelerin çalışma saatlerinin yasal sınırını yansıtmıyor. Örneğin Türkiye de İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresinin yasal sınırı 45 saat. İngiltere’de ise çalışma süresinin yasal sınırı 48 saat olarak belirlense de, OCED’ye göre İngilizler haftada ortalama 36,5 saat çalışıyor.
Avrupa ülkelerinde ortalama haftalık çalışma saatleri

Uzun çalışma saatleri verimliliği düşürüyor
Türkiye'de son yıllarda ortalama çalışma saatleri düşse de (2006: 52,6 saat), Türkiye Avrupa'da saat bazında en uzun çalışıldığı ülkelerin başında geliyor. Uzmanlara göre, bu durum verimliliğin düşmesine neden oluyor.

Çalışma süresi ve fazla çalışma sürelerinin sınırlandırılmasının, işçilerin sağlığının ve genel olarak istihdam olanaklarının korunması açısından önem taşıdığı düşünülüyor.
<< Önceki Haber Avrupa'da haftalık ortalama çalışma saatinin en uzun... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER