Avrupa'da aşırı sağın yükselişi sürüyor: Fransa'da anketlere göre ilk kez lider...

2019 Mayıs'ta gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Fransa'da yapılan anketlerde Ulusal Birlik lideri Marine Le Pen'in ilk defa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan önde olduğu görüldü.

SHABER3.COMAvrupa'da aşırı sağ yükselişte. Tüm Avrupa'da seçimleri önde bitirmeye çalışan aşırı sağ partiler, Avrupa Parlamentosu'nda en büyük grup olmayı hedefliyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski danışmanı aşırı sağcı Steve Banon, Brüksel'de kurduğu büro ile, aşırı sağ partiler arasında bir uyum oluşturarak, seçimlerde galip gelmesi için çalışıyor.

IFOP araştıma şirketinin, Fransa'da her hafta sekiz sayfalık bir dergi olarak çıkan La Lettre de l’Expansion için, 18 yaşından yukarı 1000 kişiye sorarak gerçekleştirdiği son anket, Marine Le Pen liderliğindeki Avrupa'nın en güçlü aşırı sağ partisi Rassemblement National’in (Ulusal Birleşme) ilk kez öne geçtiğini gösterdi.

Ankete göre, bugüne kadar başa baş giden yarışta, Le Pen'in partisi RN, iki ay önce yapılan anketlere oranla üç puan yükselerek, yüzde 21 oy oranı ile birinci sırada yer aldı.

Hükümete destek veren Merkez parti MODEM ile ortak liste yapan iktidar partisi La Republique en Marche (LAREM) ise yüzde 19 ile ikinci sıraya yerleşti.

Amerika'nın Sesi sitesinden Arzu Çakır'ın haberine göre Muhafazakar Laurent Wauquiez liderliğindeki merkez sağ parti Les Republicains (Cumhuriyetçiler) iki puan kaybederek yüzde 13'e geriledi.

Seçimlerin iddialı partisi iken, lideri Jean Luc Melenchon'un, yolsuzluk soruşturması kapsamında parti binasında arama yapmak isteyen savcı ve polislere saldırdığı şok görüntülerin yayınlanmasının ardından puan kaybeden radikal sol parti France Insoumise'in oyları (Boyun Eğmeyen Fransa- LFI) üç puan gerileyerek yüzde 11'e düştü.

Fransız sosyalistlerinin ünlü ismi Segolene Royal'in liste başı olması beklenen eski Sosyalist Parti (PS) ise, bugün seçim olsa oyların ancak yüzde 7.5'ini alabilecek. Ankete göre, Royal'in liste başı olmayı reddetmesi durumunda bu rakam yüzde 6'ya gerileyecek.

Fransa'nın 'bağımsızlığını ve AB'den çıkmasını' savunan sağ parti Debout La France (Ayağa Kalk Fransa) hareketi ve Yeşiller Partisi (EELV) ise yüzde 7 oranında oy alıyor.

IFOP tarafından geçtiğimiz mayıs ayında yapılan bir başka anket, Macron'un partisi LAREM'in seçimleri yüzde 27 ile önde götürdüğünü ortaya koymuştu.

Fransa'da eylül ayı başında Odoxa firması tarafından yapılan anket, Emmanuel Macron ile Marine Le Pen'in AP seçim yarışında yüzde 21 ile başa baş gittiğini ortaya koymuştu.

AP seçimlerinde Fransa'da aşırı sağın öne geçtiğini gösteren son anket, tüm AB ülkeleri için alarm veren bir niteliğe sahip. Zira, Avrupa Parlamentosu seçimleri, göçmenlerin Avrupa'ya gelişini, AB'nin gelişmesini ve daha sağlam bir yapıya kavuşmasını savunan Fransa lideri Emmanuel Macron'un liderlik ettiği AB yanlısı grup ile, AB'nin aşırı sağcı liderleri Victor Orban/Matteo Salvini ikilisinin öncülüğündeki göçmen karşıtı grup arasında geçiyor.

Macon'un Fransa'da eriyen popülaritesi ve Marine Le Pen'in AP seçimleri için öne geçmesi ise, seçimlere altı ay kala, Avrupa'da yükselen aşırı sağın giderek daha da güçlendiğinin işaretlerini veriyor.
<< Önceki Haber Avrupa'da aşırı sağın yükselişi sürüyor: Fransa'da... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER