Avrupa'da Airbnb rahatsızlığı: 22 şehirden çağrı

Avrupa'dan 22 şehir Airbnb ve diğer kısa vadeli tatil kiralama platformlarına karşı katı kurallar getirilmesi için Avrupa Birliği'ne çağrıda bulundu. Belediyeler söz konusu platformlar yüzünden emlak fiyatlarının arttığını, halkın da kiralık ev bulmakta zorlandığını ileri sürüyor.

SHABER3.COM

Paris, Barselona, Floransa ve Berlin'in de aralarında bulunduğu 18 turistik şehirlerin temsilcileri söz konusu sitelerle ilgili yeni bir yasal çerçevenin getirilmesi için AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager ile görüştü.

Bazı şehirler kısa kiralamalara sınırlama getirdi ve yasa dışı kiralamalarla mücadele kararı aldı. Ancak Avrupa Birliği (AB) nezdinde bir yasal çerçeve oluşturulmadan Airbnb gibi şirketlerle mücadele etmenin mümkün olmayacağı düşünülüyor.

AIRBNB ALEYHİNE AÇILAN DAVALAR SÜRÜYOR

Paris şehri geleneksel konut kiralama şirket statüsünde çalışmadıkları için Airbnb ve Wimdu’ya dava açmıştı. Ancak geçen aralık ayında Avrupa Adalet Divanı Fransa'nın talebini geri çevirdi.

Eurocities ittifakı AB'nin, Vestager'ın ofisi tarafından hazırlanan Dijital Hizmetler Yasası'nın bir parçası olarak, kira verilerini yerel makamlarla paylaşmaları için AB'nin platformları zorlamasını istiyor.

Ayrıca kiracılara yıllık gecelik konaklama sayısı sınırlandırması talep ediliyor.

Söz konusu şirketler ise ev kiralamadıklarını sadece konut sahipleri ile kiracıları buluşturduklarını ileri sürüyor.
<< Önceki Haber Avrupa'da Airbnb rahatsızlığı: 22 şehirden çağrı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER