Arizona'da farklı kültürlerle iftar coşkusu

Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Kültürler Arası Diyalog Vakfı (Foundation for Intercultural Dialogue - FID) bu yıl da farklı kültürlerden, dinlerden ve milletlerden insanları bir araya getirdi.

Arizona'da farklı kültürlerle iftar coşkusu

FID gönüllülerinin hazırladığı, Türk yemek kültürünün seçkin lezzetlerinin yer aldığı sofralarda, ramazan ve oruç konusunda merak edilen sorulara cevap verildi. Dinler Arası Diyalog İftar yemeğinde katılımcılardan Katolik cemaatinin Phoenix Piskoposu Thomas J. Olmsted,  Fethullah Gülen Hocaefendi’nin 1998 yılında Katolik Cemaati’nin dünya lideri olarak kabul edilen Papa 2 John Paul’ü ziyareti sırasında çekilen fotoğrafı göstererek: “Bu resimde görüldüğü gibi bizler de dinler arası diyaloğu ve hoşgörüyü önemsiyoruz. Ayrıca FID gönüllülerinin diyaloğa yaptığı hizmetlerin yanısıra fakir aileler, kimsesizler ve evsizler için yaptıkları projeleri takdirle karşılıyoruz” dedi.

Katılımcıların arasında bulunan Piskopos Olmsted yaptığı konuşmada barışa vurgu yaparken, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hayatını kaybeden ve yaralananlar için üzüntülerini belirtti. Phoneix ve Tucson’da faaliyet gösteren vakfın iftarına eyalet milletvekillerinden, Eğitim Konseyi Başkanı Paul Boyer, Milletvekili Ken Clark, Tempe Belediye Baskan Yardımcısı Kolby Granville, Tucson Festival
Komitesi Başkanı Tim Escobedo, Habitat for Humanity Başkanı Peder Canon John Kitagawa, Tucson Lutheran Kilisesi’nden Papaz Ron Rude, Grace St. Paul’s Episcopal Kilisesi Pederi Steve Keplinger, Yahudi Tarihci Michale Zaccaria gibi seçkin konuklar katıldı.
Ayrıca FID gönüllüleri Sosyoloji profesörü Celestino Fernandez, Arizona Eyalet Miletvekili David Livingston, Arizona Eyalet senotörü Seteve Farley gibi çok sayıda farklı din mensuplarını evlerine davet ettiler. Konuklar bir Müslüman ailenin iftar sofralarını paylaşmanın mutluluğunu dile getirdiler ve bir arada yaşamanın, birbirini tanımanın barış adına ne kadar önemli olduğu konusunda hem fikir olarak ayrıldılar.
<< Önceki Haber Arizona'da farklı kültürlerle iftar coşkusu Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER