'Ankara ve İstanbul'u kaybedebileceğinin artık farkında'

Siyasal İletişim Uzmanı Gülfem Saydan Sanver, "Erdoğan seçmenin mutsuzluğunun farkında, muhalefet İstanbul ve Ankara'yı alabilir" dedi

SHABER3.COM

Siyasal İletişim Uzmanı Gülfem Saydan Sanver, CHP’nin 2019'daki seçimler için kampanyaya bir an önce başlaması gerektiğini söyledi.

Sözcü'den Nil Soysal'ın haberine göre Sanver, Mart 2015 seçimi ve günümüz koşullarını kıyasladı. 2015 seçimleri öncesi, “Yolsuzluk iddiaları AKP'ye değil muhalefete oy kaybettiriyor” diyen Sanver, "Yolsuzluk, belli şartlar oluşmadıkça seçmenin çok da umursadığı bir konu olmaz. Seçmen öncelikli olarak ekonomiye önem veriyor" dedi. 

SEÇMEN HATAYI CEZALANDIRMAK İSTİYOR

Seçmenin yolsuzluğu ahlaki değil daha çok ekonomik olarak değerlendirdiğini söyleyen Sanver, "Bu dönemin en büyük farkı; o döneme göre çok daha bozulmuş bir ekonomiyle karşı karşıya olmamız. İnsanlar kendi hane içi geliri etkilendiğinde yolsuzluğu sorgulamaya başlıyor. Çünkü cezalandırmak istiyorlar. Bu noktada medyanın bu konuları gündeme getirip getirmemesi ve ilişkin yargı sürecinin başlaması da önemli." dedi. 

Seçmenin artık yargı bağımsızlığı konusuna da eğilmeye başladığını dile getiren Sanver, "Seçmen ekonomik olarak zorlanmaya başladığı zaman daha önce görmezlikten geldiği konuları görmeye, duymaya başlar. Hatta bir suçlu arar ve cezalandırır. AKP'nin uzun süre oy yükseltmesinin temel nedeni belli seçmen gruplarına yaşattığı ekonomik refahtı" diye konuştu. 

'MUHALEFET ÖFKELİ SEÇMENE DOKUNMALI' 

Sanver, "Muhalefetin burada yapması gereken en temel hamle bu seçmen grubunun değerlerine de dokunarak onlara geleceğe dair bir umut vermesi" dedi.

'AKP'Lİ SEÇMENDE BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞI VAR'

"AKP seçmeni için görüntü şu: Referandumda oy verdiler ama hiçbir şey değişmedi. Büyük bir hayal kırıklığı var. Ben bu dönemde AKP'nin hiç olmadığı kadar kırılgan olduğunu düşünüyorum. 2002 yılına dönersek; o zaman AKP kurucu kadrolarıyla, teşkilatlarıyla, ürettiği siyasetle Türkiye'de belli bir seçmen grubu için umut veren bir partiydi. Bugün ise sayın Erdoğan dışında o günkü aktörlerin hemen hepsinin değiştiğini görüyoruz. Aslında bu dönem biz tek başına bir Erdoğan görüyoruz." dedi. 

'MUHALEFET CUMHURBAŞKANI ADAYINI AÇIKLAMALI'

Muhalefetin bir an önce cumhurbaşkanı adayını açıklaması gerektiğini dile getiren Sanver, "Saadet Partisi'nin aday çıkarma ihtimali var ki bu çok önemli. Bağımsız adaylar da çok önemli. Muhalefet, Erdoğan karşısında başarılı olmak için bu seçimin ikinci tura kalmasını sağlamak zorunda… CHP için de hem meydan okuma açısından, hem de ikinci turda diğer partilerden oy alabilmeleri açısından kampanyaya bir an önce başlamaları gerekiyor. Çünkü bu seçimler, daha önceki seçimlere benzemiyor. Çok daha karmaşık bir kampanya süreci geçirecek bütün adaylar ve partiler." değerlendirmesinde bulundu. 

ANKARA VE İSTANBUL 

'Metal yorgunluğu' söylemiyle görevden alınan belediye başkanlarının çoğunun AKP'nin kuruluşundan beri gelen ve bu partiyle ciddi gönül bağı olan isimler olması konusuna da değinen Gülfem Saydan Sanver, "Siz bu isimleri görevden aldığınız zaman aslında birçok taşı yerinden oynattığınız gibi çok da kalp kırmış oluyorsunuz. Bu, AKP açısından büyük dezavantaj. Gerek referandumdaki trend, gerekse belediye başkanlarının görevden alınmasına birlikte baktığımız zaman bugün artık muhalefetin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirleri kazanma şansı çok yüksek. Bu da aslında Türkiye'de siyasetin değişmesi anlamına geliyor." dedi. 
<< Önceki Haber 'Ankara ve İstanbul'u kaybedebileceğinin artık farkında' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER