Ankara-Atina hattında ipler yeniden gerildi! Peş peşe sert mesajlar

Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Ege Denizi ve İyon Denizi'nde iki yeni Deniz Parkı ilan edeceğini duyurması, son dönemde aralarında pozitif rüzgarlar esen Ankara ve Atina arasında iplerin gerilmesine neden oldu. Dışişleri Bakanlığı Yunanistan'a sert tepki gösterirken, Atina'dan yanıt gecikmedi.

SHABER3.COM

Uzun süre gerginliğin devam ettiği Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde son dönemde pozitif rüzgarlar esiyor. Gerginliğin düşürülmesi için peş peşe atılan adımlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 6 yıl aradan sonra Atina'ya gerçekleştirdiği tarihi ziyaret ile 'yeni dönemin' kapılarının açıldığı düşünülürken, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Ege Denizi ve İyon Denizi'nde iki yeni Deniz Parkı ilan edeceğini duyurması Ankara-Atina arasında iplerin yeniden gerilmesine neden oldu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TEPKİ GÖSTERDİ

Dışişleri Bakanlığı Yunanistan'ın hamlesine tepki göstererek "İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugünkü açıklamasında 16-17 Nisan 2024 tarihlerinde Atina’da düzenlenecek “Okyanuslarımız Konferansı” sırasında biri Ege Denizi’nde diğeri İyon Denizi’nde iki yeni Deniz Parkı ilan edeceğini duyurmuştur.

Yunanistan’ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen, Yunanistan’ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir.

Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan’a tavsiye ederiz.
AB dahil üçüncü tarafları da Yunanistan’ın çevre programlarına yönelik siyasi hamlelerine alet olmaması konusunda ikaz etmek isteriz.

Öte yandan, uluslararası deniz hukukunun kapalı ya da yarı kapalı denizlerde kıyıdaş devletler arasında çevre konuları dahil işbirliğini teşvik ettiğini, bu bağlamda ülkemizin Ege Denizi’nde Yunanistan’la işbirliğine her zaman hazır olduğunu hatırlatırız.

ATİNA'DAN YANIT GELDİ 
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün bir açıklama yayınladı... Açıklamada Yunan yönetimi Türkiye'yi çevre koruma konularını "siyasileştirmeye" çalışmakla suçladı.

"Türk Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması tamamen çevresel bir konuyu siyasileştirmektedir. Hükümetler, izlenim yaratmak için bu konuyu istismar etmek yerine, çevrenin korunmasına ilişkin evrensel sorunlara karşı duyarlı olmalıdır" açıklaması yapıldı. Açıklamada ayrıca, "Yunan hükümeti, dış politika ilkeleri çerçevesinde ülkenin egemenliğini ve egemenlik haklarını ısrarla koruyacaktır" denildi. 

TÜRKİYE'DEN HEYET GİDİYOR
Öte yandan Yunanistan'ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini'nin İngilizce edisyonunda, Türkiye'den bir heyetin 22 Nisan'da Atina'ya gideceğini ve 26 Nisan'da da İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirileceğini duyurdu. 

Gazete bu iddiayı diplomatik kaynaklara dayandırdı. Öte yandan kaynaklar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye'ye ziyareti için net bir tarih olmadığını fakat ziyaretin Mayıs ayının ortasında gerçekleşebileceğini duyurdu.<< Önceki Haber Ankara-Atina hattında ipler yeniden gerildi! Peş peşe... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER