Amerika-Türkiye ilişkilerinde gerilim tırmanıyor... Menbiç’ten çıkmayı düşünmüyorlar

Amerika-Türkiye ilişkilerinde Afrin’ yönelik harekatı ile paşlayan gerilim tırmanıyor. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, CNN International’a yaptığı açıklamada Menbiç’ten ayrılmayı düşünmediklerini açıkladı.

SHABER3.COMDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumartesi  günü yaptığı açıklamada ABD’nin Münbiç ‘ten (Menbiç) çekilmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Çavuşoğlu’nun daha önce de ‘ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından sınırda kilometrelik güvenli hat oluşturulması teklif edildi’ sözleri bir gün sonra yalanlanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, cumartesi yaptığı açıklamada “Bir terör örgütüyle ABD’nin bağını koparması gerekiyor. Ve onlara da tamamen silahı bıraktırması gerekiyor. Kendi verdikleri silahları geri alması gerekiyor. Münbiç’ten (Menbiç) derhal çekilmeleri gerekiyor” cümlelerini kullanmıştı.

ABD, Fırat Nehri’nin batısındaki şehirde YPG ile işbirliği yaptığı ve silah verdiği gündeme gelmişti. YPG, IŞİD ile mücadele kapsamında Türkiye sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafedeki Menbiç’te  2016 yazında yerleşmişti.
<< Önceki Haber Amerika-Türkiye ilişkilerinde gerilim tırmanıyor...... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER