Ambargoya karşı Türkiye'den ilk hamle

Türkiye menşeli mallara karşı gayri resmi boykot uygulayan Suudi Arabistan’a karşı ilk hamle geldi. Ticaret Bakanlığı, PETKİM'in müracaatı üzerine, polietilen ile ilgili olarak Suudi Arabistan aleyhine damping soruşturması başlattı.

SHABER3.COM

Suudi Arabistan'ın Türkiye'den ithal edilen ürünler için ithalatçılara ve lojistik firmalarına uzun süredir baskı yaptığı, 1 Ekim'den itibaren Türkiye menşeli hiçbir ürünün girişine izin verilmediği, Türkiye'de ev satın alan vatandaşlarını takibe aldığı, Arap yatırımcılara da 'Evleri satın' baskısı yaptığı iddia ediliyor.

Ticaret Bakanlığı, PETKİM'in başvurusu üzerine Suudi Arabistan’a 'alçak yoğunluk polietilen (LPDE) ithalatında fiyatları düşürdüğü' iddiasıyla damping soruşturması açtı. Soruşturma sonunda iddiaların doğru olduğuna karar verilirse bu ülkeden yapılan ithalata anti damping önlemi olarak ton başına ek vergi getirilebilecek.

Esnek ve buruşmaz özelliğe sahip bir plastik olan LDPE, oyuncak, film şişe, valiz, dondurulmuş yiyecek paketleri gibi pek çok plastik ürünün elde edilmesinde kullanılıyor.

POLİETİLENDE EN FAZLA İHRACAT SUUDİ ARABİSTAN'A

Ürünün ihracat fiyatının 2017-2019 dönemi ile 2018-2020 (6 aylık) döneminde önemli ölçüde düştüğü, Suudi Arabistan’ın üretim kapasitesiyle küresel pazarda önemli konuma sahip olduğu belirtilen tebliğde, 'bu yılın ilk 6 ayında yapılan ithalatın yerli üretim dalının fiyatlarını kırdığı' tespiti dikkati çekti.

Petkim’in zarara ilişkin olarak sunduğu, bilgi, belge ve deliller kullanılarak yapılan değerlendirme tebliğde özetle şöyle yer aldı: "Petkim’in 2019 yılında 2017 yılına göre üretim ve yurtiçi satış miktarı, birim yurtiçi satış fiyatı, yurtiçi satışlardan ürün kârlılığı, toplam birim kârlılığı, ürün nakit akışı ve kapasite kullanım oranı gibi temel ekonomik göstergelerinin bozulma gösterdiği tespit edilmiştir. 

Ayrıca, 2020 yılı ilk 6 aylık döneminde 2019 yılı ilk 6 aylık dönemine göre yerli üretim dalının üretim miktarı, birim yurtiçi satış fiyatı ve kapasite kullanım oranı gibi bazı ekonomik göstergelerinde bozulmalar olduğu kaydedilmiştir.

Başvuru aşamasında sunulan deliller ve ithalata ilişkin resmi istatistikler esas alınarak yapılan tespitler ışığında, dampingli olduğu iddia edilen ithalatın yerli üretim dalının ekonomik göstergelerinde maddi zarara/zarar tehdidine yol açtığı değerlendirilmiştir."

ÖNCEKİ MÜRACAATIN İŞLEME KONULMA ZAMANI MANİDAR!

Yetkililer, Hürriyet’in, "Bu başvuru Suudi Arabistan’a yönelik bir tepki soruşturması mı?" sorusuna, “PETKİM bu müracaatı daha önce yapmıştı. Suudi Arabistan, ülkemizde bu ürünün tedarikinde ilk sırada yer alıyor. İncelemede başvurudaki veriler tutarlı bulunarak soruşturma açılmasına karar verildi. Zaten Türkiye uluslararası ticaret kurallarına uyan bir ülke. Soruşturmada damping yapmadığı anlaşılırsa önlem uygulamak mümkün değil. Aksi durumda ülke olarak cezalandırılmanız kaçınılmaz.” cevabını verdi.

GEÇİCİ TEDBİR KARARI  

Soruşturma sonunda bu ülkeden yapılan ithalata damping önlemi olarak kilo veya ton başına ek vergi getirilebileceğini ifade eden yetkililer, soruşturmanın diğer katılımcıların yanıtlarına göre 12 ila 18 ay sürebileceğini, bu tür soruşturmaların ortalama 9 ayda tamamlandığını anlattı.

Suudi Arabistan’ın işbirliğine yanaşmaması durumunda soruşturmanın daha erken bitebileceği belirtildi. 

Ancak yetkililer, 'tedbirde gecikilmesi durumunda telafisi güç bir zarar oluşacağına' karar verilirse 60 gün sonra geçici tekbir alınabileceğini söyledi.
<< Önceki Haber Ambargoya karşı Türkiye'den ilk hamle Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER