Almanya'da savcılık Puigdemont'nun iadesini istedi

Almanya'da savcılık eski Katalan lider Puigdemont'nun İspanya'ya iadesi için mahkemeye başvurdu.

SHABER3.COM

Katalonya özerk yönetiminin eski başkanı Carles Puigdemont'nun gözaltına alındığı Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletinde Başsavcılığın Katalan politikacının iadesi için Eyalet Yüksek Mahkemesi'ne başvurduğu bildirildi. Savcılık bu süre içinde de Puigdemont'nun tutuklu kalmasını talep etti. 

İspanya'da yargı, Puigdemont'yu isyan başlatmakla suçluyor. Puigdemont ise İspanya Yüksek Mahkemesi'nde başvurarak hakkındaki "isyan" ve "kamu gelirlerini kötüye kullandığı suçlamalarına" itiraz etmişti. Puigdemont, Katalonya'nın İspanya'dan bağımsızlığı için 1 Ekim'de yapılan referandumda şiddet olayları meydana gelmediği için "isyan" ile suçlanamayacağını savunuyor.

25 Mart'ta gözaltına alında 

Sonbaharda Brüksel'e giden Carles Puigdemont İspanya tarafından çıkartılan yakalama emri doğrultusunda 25 Mart'ta Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletinde gözaltına alınmıştı.

İspanyol yargısının referandumu yasaklamasından ve Katalonya parlamentosunun bağımsızlık kararı almasından sonra Madrid yönetimi yerel hükümeti azlederek Katalonya'yı merkezi hükümete bağlamıştı. Aralık ayındaki yerel seçimlerde ayrılıkçı partiler yeniden çoğunluğu kazanmıştı.

Almanya'da savcılığın Puigdemont'un iade amacıyla tutuklanmasına için yaptığı başvuru Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından yakında karara bağlanması bekleniyor. 
<< Önceki Haber Almanya'da savcılık Puigdemont'nun iadesini istedi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER