Almanya'da Hükümet çatlağı büyüyor... Merkel'in ortağı Hükümetten istifa etti...

Mülteci politikası nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel'le anlaşamayan koalisyon ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik CSU'nun lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer görevinden istifa etti.

SHABER3.COM

Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) kardeş partisi ve koalisyon ortağı CSU ile mülteci politikalarındaki görüş ayrılıkları devam ediyor... Henüz uzlaşma sinyali gelmezken, çözüm arayışı devam ediyor... Merkel ve Seehofer iki kardeş parti arasındaki krizi çözmek üzere Cumartesi akşamı da bir araya gelmişti. Uzlaşma çıkmayan görüşme sonrası sürpriz bir karar çıktı... Almanya’da iktidar ortağı CSU’nun lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer görevinden istifa etti.

İstifa haberi, Seehofer’in lideri olduğu Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) Münih kentindeki parti yönetim kurulu toplantısından sonra geldi. CSU'nun başkanı Hükümetten istifa ettikten sonra partinin Merkel'e desteği devam edecek mi  bu konuda net bir açıklama yapılmadı... 

Parti çevrelerinden edinilen bilgilere göre ise Seehofer'in CSU Meclis Grubu Başkanı Alexander Dobrint, Seehofer'i istifadan vazgeçirmeye çalıştığı bildirildi. 

Alman basınına yansıyan haberlere göre Seehofer'in Pazar akşamı Münih kentinde toplanan partisinin yönetim kurulunda istifasını sunduğu bildirildi. Merkel'in önerisi ile AB zirvesinden çıkan kararlara itiraz eden Seehofer, Pazar akşamı partisinin yönetim kurulu ile bir araya gelmişti.

CSU'nun genel başkanlığını 2008 yılından bu yana yürüten Seehofer, geçen Şubat ayında kurulan Alman hükümetinde koalisyon ortağı olarak da İçişleri Bakanlığı görevini üstlenmişti.

Hükümet krizi

CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel arasında bir süredir mülteci ve iltica politikaları nedeniyle derin görüş ayrılıkları yaşanıyordu.

Seehofer, Avrupa Birliği (AB) zirvesinde alınan mülteci politikasına ilişkin kararlara partisinin taleplerini karşılamadığı gerekçesiyle itiraz etmişti. Seehofer, bir AB ülkesinde kaydedilen veya iltica başvurusunda bulunan sığınmacıların Almanya'ya girişine izin verilmemesini istiyordu.

 Spitzentreffen von CDU und CSU
Mülteci sorununa Avrupa çapında çözümü savunan Merkel ise AB ülkelerinde kayıtlı olan, ancak Almanya'ya gelen mültecilerin yeni kurulacak merkezlerde tutulması önerisini getirmişti.

Mültecilerin Almanya’ya gelmesinin ardından haklarında yerleştirme veya geri gönderme kararının verileceği bu merkezlerde kayıtlı olan sığınmacıların işlemlerinin hızlandırılması öngörülüyor. 

CDU yönetiminden Merkel'e destek

CDU yönetimi de Merkel'in tutumuna tam destek verdi. CSU ile aynı saatlerde Pazar akşamı toplanan CDU yönetimi, Seehofer'le yaşanan krizin ayrıntılarını ele aldı. Berlin'deki yaptığı toplantı sonrası bir açıklama yapan CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Almanya'nın tek taraflı bir kararı ile başka bir AB ülkesinde kayıtlı olan sığınmacıların Almanya'ya girişine izin verilmemesine karşı olduklarını belirtti.

Kramp-Karrenbauer, "tek taraflı olarak geri göndermelerin Avrupa'da görüşmeler yürüttüğümüz ortaklarımıza vereceğimiz yanlış bir mesaj olur” dedi.

<< Önceki Haber Almanya'da Hükümet çatlağı büyüyor... Merkel'in... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER