Almanya'da Commerzbank ve Deutsche Bank birleşiyor

Almanya'nın en büyük bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank, muhtemel krizlere karşı dayanıklı olabilmek için birleşme görüşmeleri sürdürüyor.

SHABER3.COM

Geçtiğimiz günlerde bankaların iki CEO'larının yönetim kurullarından aldıkları onay sonrasında yoğun görüşmeler yaptıkları kaydedilmişti.

Muhtemel krizlere karşı daha dayanıklı olabilmek için birleşme konusunda anlaşma sağlanması için bankaların yönetim kurullarının karar aldığı, denetleme kurullarının da stratejik seçenekleri de incelemek üzere bir araya geldiği duyuruldu. Deutsche Bank, "Gayrı resmi görüşmelerin üç ila beş haftadan fazla sürmemesi gerektiğini" açıkladı.

Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing ve Commerzbank Yönetim Kurulu Başkanı Martin Zielke'nin geçtiğimiz hafta için özel bir yerde Almanya'nın iki büyük bankasının birleşmesi hakkında konuştukları basına sızdırılmıştı.

Birleşme konusunda yapılan görüşmelerin medyada paylaşılmasının ardından birçok siyasetçi birleşmeye tepki gösterdi. Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya'nın güçlü bankalara ihtiyaç duyduğunu, hükümetin ekonomik açıdan uygun seçeneklere açık olduğunu belirtti.

Almanya devletinin iki bankanın da hissesine sahip olduğu duyurulurken, iki banka da kayıplar, işten çıkarmalar, kötü finansal tablolar ve kara para aklama ithamlarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Deutsche Bank'ın dünya genelinden 97 bin ve Commerzbank'da 49 bin çalışanı bulunuyor. Birleşmeden dolayı birçok çalışanın işinden olacağı endişesi yaşanıyor. Deutsche Bank 2018 yılında yüzde 40.82 değer kaybederken, Commerzbank hisseleri aynı dönemde yüzde 45.62 düşmüştü. 
<< Önceki Haber Almanya'da Commerzbank ve Deutsche Bank birleşiyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER