Alman devi Türkiye'de kontak kapattı

Almanya'nın en büyük şirketlerinden Bertelsmann’a ait birçok alanda faaliyet gösteren Arvato, Türkiye operasyonlarını satma kararı aldı.

SHABER3.COM

Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye tutarı geçen dönemde hızla azalırken, daha önce gelmiş olan onlarca yabancı firma da Türkiye’den çekilme kararı almaya başladı.

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden perakende devlerine, birçok firmanın Türkiye operasyonlarını sonlandırdığı haberleri basına yansıyor.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, Almanya'nın en büyük şirketlerinden Bertelsmann’a ait bilgi teknolojisinden dijital hizmetlere birçok alanda faaliyet gösteren Arvato, Türkiye operasyonlarını satma kararı aldı.

ÇAĞDAŞ HOLDİNG'E Mİ SATILACAK?

Çalışan sayısı ise 70 bin olan şirketin satışa çıktığı, Türkiye’deki operasyonlarının ise son dönemde turizm yatırımlarıyla dikkat çeken Çağdaş Holding’e satılacağı belirtiliyor.

Bertelsmann’ın CEO’su Thomas Rabe, ekim ayında da satış sürecinin netlik kazanacağını söylüyor.

Arvato, Türkiye’ye 2007 yılında girdi. Agresif bir büyüme planı çizen Alman şirket, aralarında İspanyolca, Yunanca, Rusça’nın da yer aldığı 12 farklı dilde çağrı hizmeti vermeye başladı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Elazığ, Adana, Gümüşhane illerindeki 10 lokasyonunda 3 binden fazla çalışanı olan şirket, Estee Lauder, IKEA, Samsung gibi şirketlerle çalışıyor. Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de dört şirketi satın alacaklarını açıklayan Arvato’nun cirosu 100 milyon euroya yaklaşıyor.

Çağdaş Holding ile anlaşma sağlanırsa Arvato CRM, Türkiye’de varlığını Bertelsmann ile birlikte devam ettirecek ve operasyonlarını yine kendi adıyla sürdürecek.

1987 yılında İstanbul’da kurulan Çağdaş Holding ise, Bodrum’a yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Madencilikten enerjiye birçok alanda faaliyet gösteren Çağdaş Holding’in amiral gemisi inşaat. Ancak turizmle de öne çıkan holding, Bodrum’daki Swissotel’in sahibi. Holdingin konut satışları dışında cirosu 200 milyon liraya yaklaşıyor. Çağdaş Holding, ikinci Swissotel'i ise 2019’da açacak. 
<< Önceki Haber Alman devi Türkiye'de kontak kapattı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER