Alman Büyükelçi üçüncü hava limanıyla ilgili ilginç gerçeği açıkladı

Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, konuk olduğu TV programında üçüncü hava alanıyla ilgili ilginç bir gerçeği açıkladı

SHABER3.COM

İstanbul 3. Havalimanı'nın yapımına Almanya'nın karşı çıktığı iddiaları hakkındaki soruya yanıt veren Büyükelçi, Alman Posta Servisinin (DHL) 3. Havalimanı'nın en büyük yatırımcılarından biri olduğunu söyledi. 

Büyükelçi Erdmann, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'nin Göç Anlaşması'ndan kaynaklanan parayı ödemediği yönündeki iddiasına da 3 yıl için ödenmesi taahhüt edilen 3 milyar avronun ödendiği, önümüzdeki 3 yıllık dönem için taahhüt edilen paranın da günü gelince ödeneceğini söyleyerek yanıt verdi.

 "TAMAMIYLA SAÇMA BİR DÜŞÜNCE"

Sunucunun  "Türkiye'de bazı kesimlerde Almanya'nın 3. Havaliamının yapılmasından rahatsız olduğu ve tamamlanmasını istemediği şeklinde bir kanaat oluştu. Gerçekten bu havalimanının bitmesi hoşunuza gitmiyor mu Almanlar olarak?" sorusuna Alman Büyükelçi şöyle yanıt verdi:

"Bu tamamıyla saçma bir düşünce. Böyle bri şey olamaz ve bizi ilgilendiren bir konu değil. Türkiye tamamen egemen bir ülke ve bu tür kararları kendi başına alabilir. Kaldı ki, dünyada hava trafiği ve hava trafiği ile seyahat eden insanların sayısı her geçen gün o kadar artıyor, pasta o kadar büyüyor ki, hepimize yetecek kadar pasta var diye düşünüyorum. Bir husus daha var. 3. Havalimanının en büyük yatırımcılarından biri de (DHL) Alman Posta Servisidir. Dolayısıyla böyle bir düşünce yanlıştır ve DHL aslında 3. Havalimanını Avrupa'nın aktarma üssü olarak görüyor."

 VİZE İŞLEMLERİ

Alman Büyükelçi, "Almanya zor vize veren bir ülkedir" kanaatinin de doğru olmadığını belirterek, "Ortalama bir vize başvurusunun zonuçlandırılması 14 gün sürüyor. Ankara ve İstanbul'da her an 5 bin vize başvurusu değerlendiriliyor. Günde 350 başvuru değerlendiriliyor.

TÜRKİYE'YE SİLAH AMBARGOSU UYGULAMIYORUZ

Alman Büyükelçi Erdmann, Almanya'nın Türkiye'ye silah ambargosu uyguladığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirtti. Erdmann, "Türkiye NATO ülkesi ve böyle bir ambargo yok. Ancak kriz bölgelerine silah satışı ile ilgili yasalardan kaynaklanan bir durumdan dolayı daha detaylı incelemeler yapılıyor olabilir" dedi.

<< Önceki Haber Alman Büyükelçi üçüncü hava limanıyla ilgili ilginç... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER