[Albayrak-Soylu kavgası] İstanbul Emniyeti'ni dağıtan çekişme

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın Emniyet genel müdür yardımcılığına atanarak pasifize edilmesinin ardından, İstanbul’da görev yapan 33 il emniyet müdür yardımcısı, 39 ilçe Emniyet müdür yardımcısı ve 55 şube müdürünün görev yeri dün değiştirildi. Tasfiyelerin Soylu ve Albayrak kavgasından kaynaklandığı iddia ediliyor.

SHABER3.COM

Bu değişiklik, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakın olan Mustafa Çalışkan’ın ekibinin Soylu tarafından “tasfiyesi” olarak yorumlanırken, görevden alınan müdür yardımcıları, hazırlanan listede eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın etkisi olduğunu öne sürdü.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, uzun yıllardır eski İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan ile İçişleri Bakanı Soylu’nun arasının “açık olduğu” iddia ediliyor.

"MUSTAFA ÇALIŞKAN, SOYLU'NUN TELEFONLARINA ÇIKMIYORDU"

2017 yılı ekim ayında Süleyman Soylu’nun oğlunun içinde bulunduğu otomobil, İstanbul’da Yunus ekipleri tarafından durdurularak aranmış, iddiaya göre Soylu’nun aradığı İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan’ın ise telefonlara çıkmadığı iddia edilmişti.

Ayrıca makamında intihar eden Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın ölümüyle ilgili İstanbul’da yürütülen soruşturmada da Süleyman Soylu’nun adının geçtiği belirtiliyordu.

Yaşanan bu durumun, Pelikancıların Soylu’ya yönelik hamlesi olduğu iddia edilirken Soylu’nun bu nedenlerle Çalışkan’ı geçmişte görevden almak istediği, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna edemediği öne sürülmekteydi.

MUSTAFA ÇALIŞKAN KIZAĞA ÇEKİLDİ

Ayrıca Çalışkan’ın, bakan Berat Albayrak’a yakın olduğu biliniyordu. Ancak geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Emniyet genel müdür yardımcılığına atandı. 

Yerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olduğu iddia edilen Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş getirildi.

Zafer Aktaş’ın göreve başlamasının üzerinden 1 ay geçmeden İçişleri Bakanlığı kararı ile İstanbul’da görev yapan ve Mustafa Çalışkan’ın ekibinden oldukları öne sürülen 33 il emniyet müdür yardımcısı, 39 ilçe emniyet müdür yardımcısı ve 55 şube müdürünün görev yerleri değiştirildi. 

4 il müdür yardımcısı polis meslek yüksek okulu ve polis eğitim merkezinde görevlendirilirken, çok sayıda şube müdürü ise çeşitli illere “sürüldü.”

17/25 ARALIK SORUŞTURMALARINI ÖRTBAS EDEN MÜDÜR DE GİTTİ

Görevden alınan müdürler bu değişiklikte eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın da etkisi olduğunu öne sürdü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan değişikliğe Berat Albayrak’a yakın isimlerden biri olan aynı zamanda Erdoğan'ın avukatı avukat Mustafa Doğan İnal sosyal medya hesabından tepki gösterdi. 

İnal, İstanbul'dan Diyarbakır'a sürülenlerden birinin 17/25 Aralık 2013 soruşturması sırasında Erdoğan'ın tarafını tutanlardan biri olduğunu söyledi. 

İnal'ın F.O.K diyerek baş harflerini verdiği polis müdürü, meşru soruşturmayı yolsuzluğu araştıran polislere kumpasa dönüştüren ve onları tutuklatan ekipten biri olarak biliniyor.
<< Önceki Haber [Albayrak-Soylu kavgası] İstanbul Emniyeti'ni dağıtan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER