AKP'li belediye Osmanlı eserlerine sahip çıkmayacağını duyurdu

Üsküdar Meydanı’nında şiddetli yağmurlarda oluşan su birikintilerini önlemek için İSKİ’nin yaptığı kazı çalışmalarında, asfaltın hemen bir karış altından Osmanlı dönemine ait dükkan ve konut gibi mimari kalıntılar çıktı. İSKİ 'koruyamayız' dedi.

SHABER3.COM

İstanbul Üsküdar’daki İSKİ kazı çalışmasında asfaltın bir karış altından tarihi kalıntılar çıktı. Kazılarda görevlendirilen İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden 5 arkeolog, bunların Osmanlı döneminden kalma konut, dükkân gibi mimari kalıntılar olduğunu tespit etti.

Ömer Erbil’in Hürriyet’teki haberine göre, İSKİ’nin yağmur suyu ve atık su kanalı çalışması Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Hakimiyeti Milliye Caddesi boyunca devam ediyor.

OSMANLI DÖNEMİNE AİT MİMARİ YAPILAR: DÜKKAN VE KONUT 

Proje için kazılar devam ederken tarihi kalıntıların gelmesi üzerine İstanbul Arkeoloji Müzesi’nden yardım istendi. Müze beş arkeolog görevlendirerek arkeolojik kazıya başladı. Kazı çalışmaları sırasında çıkan dükkân, konut gibi Osmanlı dönemi mimari yapıların belgeleme çalışmaları devam ediyor.

KURUL: KALINTILARIN YERİNDE KORUNMASINA GEREK YOK

İSKİ’nin kanal projesi mevcut kalıntıların da altından geçeceğinden bu kalıntılara ne olacak sorusunun cevabı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geldi. Kurul, kalıntıların yerinde korunmasına gerek olmadığını, ivedilikle kaldırılmasını ve alttan gelecek tabakaların arkeolojik kazılarına devam edilmesini istedi.

ÜSKÜDARLILAR SAHİP ÇIKILMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI 

Bunun üzerine çevredekiler tarihi kalıntılara sahip çıkılması için sosyal medyada kampanya başlattı. Kampanyada, Üsküdar gibi Osmanlı döneminin en tarihi ilçesindeki kalıntıların kaldırılmasına tepki gösteriliyor.

İSKİ: KORUYAMAYIZ

Öte yandan İSKİ yetkilileri projenin hayata geçirilmesi için kalıntıların korunmasına imkân olmadığını savunuyor. İSKİ resmi internet sitesinde ise projeyle ilgili şu bilgilere yer veriliyor:

“Her yağmur sonrasında Üsküdar Meydanı ve çevresinde oluşan sel felaketi görüntülerine bir daha izin vermeyecek şekilde bölgenin yağmur suyu drenaj sisteminin kurulması, an itibariyle bazı bölgelerde aynı mecrada karışık şekilde akan yağmursuyu ve atık su hatlarının ayrıştırılarak modern şehircilik ve mühendislik ilkelerine uygun sürdürülebilir atık su-yağmur suyu drenaj projesinin elde edilmesi ve işletilmesi sağlanacak.”
<< Önceki Haber AKP'li belediye Osmanlı eserlerine sahip çıkmayacağını... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER