AKP ile MHP arasındaki ipleri koparan kişi belli oldu

AKP ile MHP ittifakında iplerin kopmasında, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in tutumunun etkili olduğu iddia edildi.

SHABER3.COM

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun kulislere dayandırdığı haberine göre, MHP ile AKP arasında 'yerel seçimlerde ittifaka' ilişkin perde gerisinde uzun süredir ‘gerginlik' yaşanıyordu.

Bu gerginlik önceki gün MHP’nin af yasa teklifiyle ilgili iki parti arasındaki sert tartışmalarla da zirve noktasına ulaşmıştı. Bahçeli’nin AKP’ye yerelde ittifak çağrısının ardından AKP kanadından, özellikle de AKP’li Hayati Yazıcı, Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş’tan gelen açıklamalar da MHP’de “kırgınlık” oluşturmuştu. Ancak MHP ile AKP arasında gerçekleşmesi beklenen yerelde ittifakın iplerinin kopma noktasına gelmesinde özellikle de “Ömer Çelik’in tutumlarının etkili olduğu” kulislerde dillendiriliyor. 

MHP’de, Çelik’e karşı en belirgin rahatsızlığın perde gerisinde ise “Adana ve Mersin gibi illerde, MHP’nin aleyhine, Kürt seçmenlere yönelik çalışmalar yürütmesinin etkili olduğu” da ileri sürülürken, Bahçeli’nin, her fırsatta, “HDP ile AKP arasında yürütülen çözüm sürecinin Türkiye’ye ağır bedeller yaşattığı ve bu sürecin ardından PKK’nin özellikle Doğu illerinde ‘hendek siyaseti’ yürüttüğünü’ söylemesine karşın Çelik’in bu hareketinin asla desteklenemeyeceğine” de dikkat çekiliyor.

‘Kaybeden AKP olur’

MHP, “yerelde ittifakın bozulmasından MHP’den çok AKP’nin zarar göreceği” görüşünde. AKP’deki bir grubun, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da yerelde ittifaka ilişkin yönlendirdiğine” işaret edilirken, “AKP’nin MHP’yle ittifak olmadan özellikle Ankara ve İstanbul gibi belediyeleri muhalefet cephesine kaptırabileceği” değerlendirmeleri de yapılıyor. İki partinin Cumhur İttifakı’ndaki birlikteliğinin de bundan böyle “terörle mücadele, uluslararası ilişkiler gibi noktalarda süreceği” ifade ediliyor.
<< Önceki Haber AKP ile MHP arasındaki ipleri koparan kişi belli oldu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER