Akademi dünyasında kopyala yapıştır tez dönemi...

Van Yüzüncü Yüzyıl Üniversitesi'nde, 2 yıl arayla, birbirinin neredeyse aynısı olan tezler, yüksek lisans ve doktora tezi olarak kabul edildi.

SHABER3.COM


Tezlerin danışmanlığını da aynı profesörün yaptığı dikkat çekti. BirGün'e konuşan tez danışmanı Rağbetli, tezlerinin içeriğinin farklı olduğunu savundu; fakat doktora çalışmasının başlığında hata olduğunu söyledi.

 

Van Yüzüncü Yüzyıl Üniversitesi'nde Neşe Çölçimen ve Esra Kaptan Parıltı imzalı ve YÖK'ün Ulusal Tez Merkezi'nde "onaylı" gözüken tezlerin birebir aynı olduğu ortaya çıktı. Tezlerin başlıkları ve sonucu neredeyse aynı olmasına rağmen 2 farklı kişi tarafından yapılan başvuruyla 2011'de yüksek lisans, 2013'te doktora tezi olarak Histoloji ve Embriyoloji alanında kabul edildiği öğrenildi.

 

Öte yandan, "Gebe sıçanlara uygulanan prostaglandin sentez inhibitörü diklofenak sodyumun postnatal ovaryum morfometrisine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması" başlıklı iki tezin danışmanlığını da Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çetin Rağbetli yapmış.

 

Aynı başlıklı tezlerin içeriğine bakıldığında, baştan sona aynı konuların, aynı atıflarla işlendiği ve aynı grafiklerin kullanıldığı görülüyor. İki tezin de içindekiler bölümü birbirinin neredeyse aynısı.

 

kopyala-yapistir-ayni-tez-2-yil-arayla-yuksek-lisans-ve-doktora-tezi-olarak-kabul-edilmis-451396-1.

 

TEZ DANIŞMANINDAN AÇIKLAMA: BAŞLIKTA GÖZDEN KAÇMIŞ
 
BirGün'e konuşan Prof. Dr. Murat Çetin Rağbetli, tezlerinin içeriğinin farklı olduğunu savundu; fakat doktora çalışmasının başlığında hata olduğunu söyledi.

Rağbetli, "Adı geçen her iki tezimizde tamamen farklı içeriğe sahiptir. Tezlerin farkı şu; biri 2011 de biten yüksek lisans 20 haftalık erişkin sıçan çalışması materyal metot bölümünün içerisinde belirlenmiş, diğeri ise 2013 tarihinde biten Doktora Tezi materyal metot kısmında 4 haftalık genç sıçanlarda ve birbirinden bağımsız olan çalışmalardır. Tez formatları gereği içindekiler bölümleri zaten aynı olmak zorundadır. Ancak Doktora çalışmasının başlığına "4 haftalık genç sıçanlar" olduğunu belirtilmesi gözden kaçırılmıştır. Dolayısı ile bu farkı içeriğine de uygun olarak başlığın değişmesi için eklemek üzere gerekli mercilere ve düzeltilmesi için YÖK Tez merkezine ileteceğiz. Özetle biri erişkin bireylerde diğeri ise genç bireylerde olan tamamen apayrı olan çalışmalardır." ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Akademi dünyasında kopyala yapıştır tez dönemi... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER