‘Aile birleşimine’ Berlin’den yaş engeli

Berlin İdare Mahkemesi, aile birleşimine, küçük yaşta yapılan evlilik gerekçesiyle onay vermedi. Mahkeme hakimi, “Küçük yaşta evlilik olmaz” dedi.

SHABER3.COM


27 YAŞINDAKİ mülteci, üç yıl önce 15 yaşındaki genç bir kızla Suriye’de evlendi. Suriye yasalarına göre kızın babasının izniyle gerçekleşen evlilikten altı ay sonra, Suriye’li Almanya’ya sığındı. Üç yıldır Almanya’da yaşayan mülteci, bu kez İstanbul’a göç eden eşini de ‘aile birleşimi’ yoluyla yanına almak istedi. İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu mültecinin bu başvurusunu reddetti. Suriyeli mülteci Bunun üzerine Berlin İdare Mahkemesine başvurdu. Ancak buradandan ret cevabı aldı. Mahkeme, ret cevabına gerekçe olarak evliliğin küçük yaşta olmasını gösterdi. Evliliğin Suriye yasalarına göre uygun olabileceğini belirten mahkeme hakimi, ancak bu evliliğin Alman yasalarına göre geçerliliğinin olmadığını söyledi. 
Almanya’da 2017 yılında yürürlüğe giren ve küçük yaştaki evliliklerle mücadele amacıyla çıkarılan yasaya göre, 16 yaşını doldurmamış evlilikler tanınmıyor.
<< Önceki Haber ‘Aile birleşimine’ Berlin’den yaş engeli Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER