Afrin Suriye ordusuna mı devrediliyor?

Rusya basınının haberlerine göre, Kürtler, TSK’nın operasyon yaptığı Afrin’i Suriye hükümet güçlerinin kontrolüne verme yönünde görüşmeler yapıyor.

SHABER3.COM

Sputnik’in Rusya’da yayınlanan İzvestiya gazetesine dayandırdığı haberde, Suriye hükümeti ile devam eden görüşmelerde Rusya’nın da Kürtleri ikna etmek için arabuluculuk rolünü üstlendiği iddia edildi.

İzvestiya gazetesine konuşan Kürt çevreleri arasından bir kaynağın, “Afrin ve çevresindeki bölgeleri vermeye hazırız, ancak çıkarlarımızın zarar görmeyeceği yönünde garanti de almalıyız” dediği aktarıldı.

Rus bir diplomatik kaynak da konuyla ilgili henüz nihai bir karara ulaşılmadığını ancak görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Kaynak ayrıca Rusya’nın da arabuluculuk yaparak Kürtleri, Afrin’in Şam’a verilmesi konusunda ikna etmeye çalıştığını da söyledi.

Suriye Savunma Bakanlığı yetkilisi General Samir Süleyman ise iddiayla ilgili, “Ülkemizdeki herhangi bir yere girmek için davete veya izne ihtiyacımız yok. Bu zaten Suriye ordusunun hakkı. Afrin, Suriye’nin bir parçası. Bu bölgelere girilme kararı alındığında, zaten girilecektir” ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Afrin Suriye ordusuna mı devrediliyor? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER