"Abidin Ünal gizlice Erdoğan’a gitti"

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün üzerinden neredeyse üç yıl geçecek. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının 15 Temmuz'dan haberdar olduklarına dair beyanlara bir yenisi daha eklendi. Eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün Genelkurmay Çatı Davası'nda sarfettiği, “Bir Orgeneral, Cumhurbaşkanlığına niye gizli kapaklı gider? Neden amirine yalan söyler? Bunların altındaki gerçekler ortaya çıkarılmadıkça bu darbe anlaşılmaz. Neyle tehdit etmişlerdi veya hangi gizli görev istendi ki, gizli gizli gitti?” ifadeler Odatv yazarı Müyesser Yıldız'ın dikkatinden kaçmadı.

SHABER3.COM

SAMANYOLUHABER- 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün üzerinden üç yıla yakın bir süre geçtiği halde yüzlerce soru hâlâ cevapsız. 

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının 15 Temmuz öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gizli görüşmeler yaptığına dair iddialara bir yenisi daha eklendi. 

AKAR’DAN HABERSİZ GİZLİ ZİYARET

Odatv yazarı Müyesser Yıldız, Genelkurmay Çatı Davası’nda eski Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün mahkemede anlattıkları arasından çarpıcı bir bilgiyi okurları ile paylaştı. 

Buna göre dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan habersiz Cumhurbaşkanlığına gitti. 

Partigöç’ün mahkeme zabıtlarına geçen sözleri şöyle: “Bir Orgeneral, Cumhurbaşkanlığına niye gizli kapaklı gider? Neden amirine yalan söyler? Bunların altındaki gerçekler ortaya çıkarılmadıkça bu darbe anlaşılmaz. Neyle tehdit etmişlerdi veya hangi gizli görev istendi ki, gizli gizli gitti?” 

Eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Genelkurmay Çatı Davası'nda suçlamara cevap verirken dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın 15 Temmuz'dan üç ay önce gizlice Erdoğan ile buluştuğunu söyledi.
 
YILDIZ: MEHMET PARTİGÖÇ İNANILMAZ İDDİALARDA BULUNDU

Ankara'da devam eden ve karar safhasına gelen Genelkurmay Çatı Davası’nda Mehmet Partigöç’ün anlattıkları için gazeteci Yıldız, “Genelkurmay eski Başkanı Hulusi Akar başta olmak üzere onlarca isim hakkında çoğu ilk kez gündeme gelen inanılmaz iddialarda bulundu. Bu isimler arasında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal da vardı.” ifadelerini kullandı. 

Gazeteci olarak görevini yaptığını belirten Yıldız iddiaları yorumsuz aktarmasına rağmen hem Ünal hem de Ünal’ın avukatı Ahmet Erdem tarafından hakaret ve iftiralara maruz kaldığını belirtti.  

PARTİGÖÇ İLE KANLI BIÇAKLI BİR ASKER: İDDİALAR DOĞRU

Yıldız, Ünal’ı bu kadar çileden çıkaran iddiaları başka bir kaynaktan da teyit ettiğini belirtti. Üstelik Partigöç ile geçmişte kıyasıya mücadele etmiş bir başka asker, duruşma salonundan çıktığı esnada Yıldız’ın telefonuna mesaj göndermiş. 

Mesaj karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Yıldız, rütbesini belirtmediği askere, “Ne o salonu mu dinliyorsunuz?” mealinde cevap vermiş.

SEBGİS KAYITLARINA GEÇEN İFADELER O ZİYARETİ TEYİT EDİYOR

Eski Hava Kuvvetleri Konumutanı Abidin Ünal, Partigöç’ün dile getirdiği esrarengiz ziyareti “uydurma” diye nitelendirse de Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEBGİS) kayıtlarına geçen hem kendisinin hem de diğer subayların beyanları tam aksi bir sonucu ortaya koyuyor.  

Gazeteci Müyesser Yıldız makalesinde SEBGİS ifadelerine de yer verdi. 

Yıldız’ın makalesinde gizli ziyarete dair kaleme aldığı kısım şöyle: 

“Şimdi bir başka sanığın ifadesine geçelim. 2011-2015 yıllarında Necdet Özel'in, 15 Temmuz'a kadar da Hulusi Akar'ın emir subaylığını yapan, yani en “özellerine” vakıf isimlerden birisi olan Levent Türkkan, (2018 yılı) 24 Aralık'taki savunmasında, Partigöç'ün değindiği o olayla ilgili şunları anlattı:

‘Tam tarihini hatırlamıyorum, 2016 Nisan ayı olabilir, yani 15 Temmuz’dan birkaç ay öncesi idi. 

Abidin Ünal, gizlice, sivil olarak, hiçbir korumasına haber vermeden, kendi karargâhı ve emir subayının da haberi olmadan, hiçbir koruma olmadan, hatta makam aracı veya hiçbir Hava Kuvvetleri aracını da kullanmadan (Sonradan MİT tarafından gönderilen araçla gittiğini öğreniyorum), tabii Hulusi Akar'dan da habersiz olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeye gitti. 

Abidin Ünal'ın Cumhurbaşkanı ile gizlice görüşeceğini Hulusi Akar öğreniyor. Nasıl öğreniyor? Bilmiyorum. Neticede bunu bir şekilde öğrenen Hulusi Akar bana, Abidin Ünal'a suçüstü yapmamı emretti. 

Bu suçüstü planının parçası olarak Hulusi Akar, 2. Başkan Orgeneral Yaşar Güler'e, Abidin Ünal'ın katılacağı bir toplantı planlaması emrini verdi. Zamanını da tam Abidin Ünal'ın Cumhurbaşkanı ile gizlice görüşeceği saate ayarlamasını emretti. 

2016-2017 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı görevlerini yürüten Orgeneral Yaşar Güler (solda) 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde hızlı yükseldi. Güler, Ağustos 2017 Yüksek Askerî Şura kararları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Güler, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Orgeneral Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı'na getirilmesinin ardından boşalan Genelkurmay Başkanlığı'na atanarak Türkiye’nin 30’uncu Genelkurmay Başkanı oldu.

Org. Yaşar Güler olaydan habersiz, toplantıyı planladı. Tabii, bilerek ve kasten planlanan bu toplantı saatinde Abidin Ünal Cumhurbaşkanının yanında olması gerektiğinden, bir mazeret uydurdu toplantıya katılmamak için. Ve yalan söyledi. 'Abim kaza geçirdi' dedi, toplantıya katılmamak için mazeret uydurdu. 

Bunun üzerine Yaşar Güler, Abidin Ünal'ın toplantı ile ilgili mazereti ve aralarında geçenleri, benim de bulunduğum ortamda Hulusi Akar'a söyledi. Hulusi Akar da bıyık altından güldü. Ben o bıyık altından gülüşü iyi bilirim, 'Şimdi seni yakaladım Abidin' gülüşüydü o. Ve böylece bana, bu olayı yani Abidin Ünal'ın yalanını çıkarma görevini verdi. x

Erdoğan'ın iki damadından biri olan Selçuk Bayraktar ile sık sık biraraya gelen Abidin Ünal, Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu insansız hava araçlarının (İHA), Bayraktar'a ait Bayraktar Savunma şirketinden alınması için onay vermişti. Bayraktar'dan kaç İHA alındığına dair sorulara "devlet sırrı" denilerek cevap verilmedi. 

Ben de Hulusi Akar'ın doktoru Denizci Tabip Yüzbaşıyı Abidin Ünal'ın hasta dediği, abisinin evine muayeneye gönderdim. Tabii Abidin Ünal'ın bize dediği gibi, abisinin evinde değil. Abisinin de hiçbir şeyden haberi yok. 

Doğal olarak kaza da geçirmemiş. Ben bu durumu tescillemek için Doktor Yüzbaşıya cep telefonundan fotoğraf çektirdim. Yani Abidin Ünal'ın yalanını belgelemiş oldum. Bu esnada Abidin Ünal Orgenerali aradım. 

Tabii o daha bunlardan habersiz bana, 'Abimin evindeyim, abimin yanındayım' dedi. Ben de hiç bozuntuya vermeden, 'Geçmiş olsun' dedim ve telefonu kapattım. Sonra olanları Hulusi Akar'a anlattım ve belgelediğim şeyleri de önüne koydum. 

Hulusi Akar çok mutlu oldu. Sonra ne yaptı, nasıl bir yol izledi bilmiyorum.’ 

TARİH: 5 ARALIK 2016 OLAY: Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, Erdoğan'a Göktürk uydusu hakkında brifing veriyor.

Levent Türkkan da pekâla yalan söyleyip,iftira atıyor olabilir.

O halde bizzat Abidin Ünal'ın tanık olarak dinlendiği Genelkurmay Çatı Davası'nın 21 Şubat 2018'deki celsesine gidip, SEGBİS çözümlerinden satır satır okuyalım:

Orhan Yıkılkan (Akar'ın eski başdanışmanı): Mart 2016 gibi bir yakınınızın Çayyolu'ndaki evine Genelkurmay Başkanı bir ambulans ve doktor gönderdi mi? Hatırlıyor musunuz o günü?

Hatırlatmak için soruyorum. Ne yakınınızı söylüyorum, ne de efendim herhangi bir şey. Sadece o günü hatırlatmak için. Çünkü ben gününü hatırlamıyorum. Hatırlıyor musunuz?

Abidin Ünal: Tabi tabii gönderdi. Ağabeyimin kazası ifadesi, evet doğru.

Orhan Yıkılkan: Hatırlıyorsunuz değil mi komutanım, o gün sizin de özel bir görüşmeniz var mıydı?

Abidin Ünal: Vardı.

Orhan Yıkılkan: Bu özel görüşmenizle ilgili Hulusi Akar sizin ile görüştü mü komutanım? Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı, bu özel görüşmenizle ilgili?

Abidin Ünal: Kendisine aktardım bilgiyi.

Orhan Yıkılkan: Kendisine aktardım bilgiyi, tamam. Arz ederim. Sağ olun.

Bir kısım sanıklar müdafii Av. Ayten İzmirli: Şimdi darbeden birkaç ay önce biraz önce sordu sanıklardan bir tanesi, çok açmadı, ama 2016 yılının Nisan sonu ya da Mayıs aylarında Karargâh'tan çıkıyorsunuz şahsi aracınızla, yanınıza emir subayınızı almıyorsunuz ve sizi o arada Genelkurmay'dan çok kişi arıyor, ama bir türlü ulaşamıyor. 

Sonrasında siz demişsiniz ki, 2. Başkana, 'Benim kardeşim hasta, onun yanına gidiyorum'. Bunu Hulusi Akar öğreniyor ve ağabeyinizin evine ambulans gönderiyor. 

Ağabeyiniz kapıyı açıyor diyor ki, 'Ben hasta değilim. Nereden çıkardınız, nedir bu kalabalık?' diyor. Siz de bir hışımla E... Beyle geliyorsunuz, doğru mudur?

Abidin Ünal: E.... Bey evet yanımda idi, doğrudur.

Av. Ayten İzmirli: Yani ağabeyinizin hasta olmadığı filan da doğru o zaman.

Abidin Ünal: Hasta olduğu doğru da yani şey değil, hastane olayı değil. Evinde rahatsızdı.

TARİH: 19 AĞUSTOS 2015 YER: SARAY OLAY: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar (soldan 3'üncü), Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak (sağdan 2'nci), Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal (sağ başta), Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu (soldan 2'nci) ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi (sol başta) ile bir süre görüştü.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Bizzat Abidin Ünal’ın mahkemede kendi ifadeleri ile o gizli ziyareti itiraf ettiğini ortaya koyan Yıldız'ın “Darbeden 3 ay önce Akar ve Ünal arasında ne yaşandı?” başlıklı makalesi Erdoğan, Akar ve Ünal’ın 15 Temmuz’dan haberdar olduğuna dair beyanlara yeni bir boyut kattı. 

Gazeteci Müyesser Yıldız makaleyi cevap bekleyen şu hassas sorularla bitirdi: “Partigöç'ün iddiaları, dolayısıyla bizim haberimiz külliyen ‘yalan ve iftira’ ise bu nedir? Ve hadi Ünal'ın talebi üzerine haberimize erişim yasağı konsun; Partigöç'ün savunmasının SEGBİS çözümü yapıldığında ne olacak? “İftira” denilerek, oradan da mı çıkarılması istenecek veya SEGBİS çözümüne de mi erişim yasağı getirilecek?”

<< Önceki Haber "Abidin Ünal gizlice Erdoğan’a gitti" Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER