'ABD'li Bakana lütfen terörist ağzıyla konuşma dedim'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak gezisi dönüşü Afrin Operasyonuyla ilgili ABD'li mevkidaşıyla yaptıkları görüşmeyi anlattı

SHABER3.COM

Çavuşoğlu'nun Hürriyet gazetesinde yer alan açıklamaları şöyle:

'LÜTFEN ONLARIN AĞZIYLA BİZİME KONUŞMAYIN'     

“ABD Dışişleri Bakanı Tillerson telefon görüşmesinde dedi ki; ‘Arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre Türkiye’ye roket falan atmamışlar’. Ben de dedim ki ‘Biz kendi arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiyi dikkate alırız.’ Şunu da söyledim. Fırat Kalkanı operasyonu sırasında YPG size ‘Rakka’ya girmeyiz, sizinle işbirliği yapmayız’ diyordu. Şimdi de benzer bir şey yapıyorlar. ‘Lütfen onların ağzıyla bizimle konuşmayın’ dedim.

'ABD DURDURMAZSA BİZ DURDURURUZ'

"Biz ABD’ye diyoruz ki, ‘Yanımızda değilseniz gölge etmeyin, karşımıza da çıkmayın’. Menbiç’teki teröristler sürekli taciz ateşi yapıyor. Özgür Suriye Ordusu’na, Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize saldırıda bulunuyorlar. Eğer ABD bunu durduramıyorsa biz oradayız ve durduracağız."

'ÖLECEKSEK BİR KERE ÖLÜRÜZ'

"Halkımızın hissiyatını ve taleplerini görüyorsunuz. Bu hissiyatı Tillerson’a da aktardım. İlişkilerin geleceği ABD’nin bundan sonra atacağı adımlara bağlı. Terörle mücadele benim için hayati bir mesele ve bu meselede ben hangi adımı atmam gerekiyorsa bu adımı atmak zorundayım. Atmazsam yarın benim geleceğim ülke olarak tehlikeye düşer. Bu konuda da kimseden korkmayız, kararlıyız. Öleceksek bir kere ölürüz."

'RUSYA DA GERÇEĞİ GÖRDÜ'

"Hem ABD’ye hem de Rusya’ya terör örgütünün bu iki ülkeyi de kullandığını söylüyorduk; Rusya da artık herhalde bu gerçeği gördü. Terör örgütü üzerinde yarış da olmaz, burada bir yılan var, benim evimde mi senin evinde mi kalsın. Böyle bir şey olur mu?"

''SİNCAR’A ORTAK OPERASYONU KONUŞTUK'

 "Irak’la konuştuğumuz konulardan bir tanesi Sincar bölgesindeki PKK varlığına karşı ortak operasyon. Onlar da ‘Bu PKK’lıların DEAŞ’tan farkı yok, bu tehdide karşı işbirliği yapalım’ dediler. Sincar bölgesinde de Suriye sınırlarının güvenliğini bizzat ele alacaklarını, kontrol altına alacaklarını ve PKK-YPG geçişlerini tamamen önleyeceklerini söylediler. Biz de ihtiyaç varsa her türlü desteği veririz dedik. Ve Irak’tan da birlikte temizlenmesi noktasında elimizden geleni birlikte yapalım dedik."
<< Önceki Haber 'ABD'li Bakana lütfen terörist ağzıyla konuşma dedim' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER