AB'de 'Türkiye'nin 3 milyarını kim ödeyecek' tartışması

Financial Times (FT) gazetesi, 2016 varılan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye’ye yapılacak olan toplam 6 milyar euroluk mali desteğin ikinci aşamasını oluşturan 3 milyar euroluk kısmının nasıl ödeneceği konusunda AB içerisinde tartışma yaşandığını bildirdi.

SHABER3.COM

İlk 3 milyar euroluk dilimin ise üçte ikisi AB üye devletler tarafından karşılanmıştı.

Almanya ve Hollanda gibi bazı ülkeler, 3 milyar euroluk ödemenin tamamını AB Komisyonu’nun finanse etmesi gerektiğini öngören bir öneri getirdi.

FT gazetesi, bu öneriyi yapan üye devletlerin söz konusu paranın Komisyon’un diğer alanlarda bütçe kalemlerindeki harcanmayan kısımların bir araya getirilmesiyle elde edilmesi gerektiğini savunuyor.

Gazetenin haberine göre, bu öneriye Komisyon’un 3 milyar euroluk yükü tek başına omuzlamasının diğer alanlarda harcaması öngörülen para miktarını düşürebileceği ve üye devletlerin Türkiye’nin bu finansmanı nasıl harcadığını denetleme gücünü azaltacağını belirterek, karşı çıkanlar da var.

FT’ye konuşan bir AB diplomatı, yapılan bu önerinin “mali ve siyasi miyopluğun” bir örneği olduğunu belirterek, “Bu, çılgınca bir fikir” dedi.
<< Önceki Haber AB'de 'Türkiye'nin 3 milyarını kim ödeyecek' tartışması Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER