ABD'den Türkiye'ye olumsuz cevap: Planınız yok

ABD ve Türkiye arasında Rakka operasyonu öncesi görüşmeler hız kazandı.

SHABER3.COM

Gazeteci Amberin Zaman’ın Al Monitor sitesinde yer alan yazısında Türkiye ve ABD görüşmelerine dair iddialar yer aldı. Yazıya göre, Türkiye YGP ve Rakka operasyonu konusunda yapılan görüşmelerde istediğini elde edemedi. Zaman’ın, Washington’daki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Washington’a giden Türkiye heyeti YGP konusunda eli boş olarak geri dönmek zorunda kaldı.

‘TÜRKİYE ELİ BOŞ DÖNDÜ’

Washington’a giden heyetin başında Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın ve bakanlığın ABD, Irak ve Suriye sorumlularının yanı sıra TSK ve MİT’ten de yetkililerin bulundu. Zaman’a göre, Yalçın’ın başkanlık ettiği heyet 13 ve 14 Şubat tarihlerinde Washington’da yaptıkları görüşmelerde, Amerikan Dışişleri Siyasi İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Tom Shannon, geçtiğimiz günlerde görevinden istifa etmek zorunda kalan Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve CENTOM Komutanı General Joseph L. Vogel’in de aralarında bulunduğu heyetle görüşmeler gerçekleştirdi.

‘NET BİR PLANINIZ YOK’

Türkiye heyeti, bu görüşmelerde Amerika’nın Kürtlerle yaptığı işbirliğini sonlandırması talebini dile getirdi. Ancak görüşmede ABD, Türkiye’nin ‘‘Amerika, Rakka’nın özgürleştirilmesi için Kürtlerle yürüttüğü işbirliğini sonlandırsın’’ talebine umut verici bir cevap vermedi. Üstelik YPG’yi ‘terörist’ olarak niteleyen Türk heyetinin bu çağrısı oldukça soğuk karşılandı. CENTCOM yetkilileri de, Türkiye’nin YPG’siz bir Rakka operasyonu için bastırmalarına rağmen, kendilerine bu konuda net bir plan sunamadıklarını ve nasıl bir katkıda bulunacaklarını söylemediklerini ifade etti.
<< Önceki Haber ABD'den Türkiye'ye olumsuz cevap: Planınız yok Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER