ABD'de devlet resmen kepenki kapattı

ABD hükümeti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bütçe konusunda anlaşamadıkları için Trump’ın başkanlığının ilk yıldönümünde geçici olarak resmen kapandı

SHABER3.COM

Bütçe konusundaki anlaşmazlığa, ülkeye çocuk yaşta aileleri tarafından kaçak olarak getirilen ve 'Hayalperestler' olarak anılan 800.000 civarında genç göçmeni koruyan DACA isimli programa yönelik anlaşmazlık önemli rol oynadı.
Demokrat Kongre üyeleri, bütçe tasarısına destek vermek için hayatının büyük bölümünü ABD'de geçiren DACA göçmenleri için bir an önce çözüm getirilmesi şartını koştu.

Cumhuriyetçiler, bu talebi DACA programı için mart ayına kadar zaman olduğunu savunarak reddederken, Demokratları kaçak göçmenleri, Amerikan ordusu, kamu çalışanları ve Amerikan halkının üzerinde tutmakla itham etti.

HÜKÜMETİN KAPANMASI NE ANLAMA GELİR?

Müzeler, parklar, devlete bağlı hastaneler bu dönemde kapalı olacak.

Hükümetin kepenk kapatması hiçbir ödemeyi yapamaması anlamına geliyor.

Trump geçtiğimiz yıl 20 Ocak'ta yemin etmiş ve başkanlık koltuğuna oturmuştu.

SONUÇLARI NE OLUR

Bu durumda geçici bir süre de olsa hükümetin fonlanması duracak ve ülkedeki milyonlarca hükümet çalışanından yüz binlercesi geçici olarak işsiz kalacak.

OBAMA DÖNEMİNDE DE OLMUŞTU

ABD hükümeti, Kongre'nin partiler arasındaki bütçe anlaşmazlığını çözememesinin ardından, eski Başkan Barack Obama döneminde 17 yıl sonra ilk kez 2013'te kısmen kapanmıştı.

16 GÜNÜN MALİYETİ 25 MİLYAR DOLAR

Bunun sonucu olarak 800,000 kadar kamu çalışanı zorunlu izne çıkarılırken, ulusal parklar kapanmış ve bazı kamu hizmetleri durdurulmuştu. Toplam 16 gün hükümetin kapalı kalmasının maliyet 25 milyar doları bulmuştu.
<< Önceki Haber ABD'de devlet resmen kepenki kapattı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER