ABD’den BM’ye sert mesaj: BMGK kararı ne olursa olsun saldırıya yanıt verilecek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'nin Duma kentindeki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek üzere toplandı. Toplantıda ABD BM Temsilcisi Nikki Haley, “BM Güvenlik Konseyi'nden çıkacak sonucun ne olduğuna bakmaksızın Suriye’deki ölümcül kimyasal silah saldırısına cevap vereceğiz” dedi.

SHABER3.COM

Suriye'de yaşanan kimyasal silah krizi için acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde konuşan ABD BM Temsilcisi Nikki Haley, Güvenlik Konseyinden çıkacak kararın ne olduğuna bakmaksızın ABD’nin gerekli cevapları vereceğini açıkladı.

Haley, “BM Güvenlik Konseyinden çıkacak sonucun ne olduğuna bakmaksızın Suriye'deki ölümcül kimyasal silah saldırısına cevap vereceğiz” dedi.

Esad rejiminin bölgede yaptıklarına değinen Haley, “Esad rejiminin saldırılarını önlemek için Duma kentinin mahzenlerinde saklanan çocuklar ve kadınlar var, ancak onlarca kişinin kimyasal saldırı sonucu öldürüldüğü mezarlara dönüştürüldü” şeklinde konuştu.

Trump, Macron ile görüşecek

ABD'li yetkili ABD'nin daha kararını vermediğini ve Başkan Trump'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceğini kaydetti.

Mattis: “Şu an için hiçbir şeyi dışlamıyorum” 

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise, sabah Suriye’deki kimyasal gaz saldırısı hakkında yaptığı açıklamada, ''Şu an için hiçbir şeyi dışlamıyorum. Önce bakmamız gereken neden hala kimyasal silah kullanılmaya devam ediliyor'' dedi.

Mattis, Suriye'deki şüpheli bir kimyasal saldırı sonrasında ABD’nin askeri müdahalesine ilişkin iddialar hakkında, "Suriye'nin kimyasal silahları terk etmesini sağlamak için yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray'dan açıklama: Rusya sözünde durmadı

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Suriye'deki Duma kentinde kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin, "Rusya kimyasal silahlardaki sorumluluğuna ihanet etti" açıklamasında bulundu. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, "Rusya kimyasal silahlardaki sorumluluğuna ihanet etti. Suriye Duma'daki, saldırı yeri incelemeye açılsın" ifadeleri kullanıldı.

'Rusya ve İran da sorumlu'

Sputnik'in haberine göre, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, basın brifinginde Suriye'nin Duma kentinde sivillere yönelik kimyasal silah kullanıldığı iddialarıyla ilgili konuştu. 

Sanders, iddia edilen kimyasal silah kullanımının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'kimyasal kullanımına' benzerlikler taşıdığını söyledi. Sanders, Suriye hükümetine desteklerinden dolayı Rusya ve İran'ın da sorumlu olduğunu savundu. Sanders, "Böylece Rusya'nın Suriye rejiminin kimyasal silah programının sonlandırılması konusunda verdiği güvenceye ihanet ettiği açıkça ortaya çıkmış oldu" ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber ABD’den BM’ye sert mesaj: BMGK kararı ne olursa olsun... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER