ABD Başkanı Trump'tan yeni bir duvar projesi...

ABD Başkanı Trump, Meksika sınırına örmeyi planladığı duvarın bir benzerini de dünyaca ünlü Burning Man Festivali'nin düzenlendiği alana inşa etmek istiyor.

SHABER3.COM

Meksika sınırına örülecek duvarla yetinmeyen ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de dünyaca ünlü Burning Man festivalinin düzenlendiği Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü'ndeki alana yaklaşık 16 kilometre uzunluğunda kalın bir duvar inşa etmek istiyor.

Nevada Arazi Yönetimi Bürosu (BLM), festivalin organizatörlerine resmi bir yazı göndererek alanı beton bariyerle çevirmeleri ve özel güvenlik gücü kiralamaları tavsiyesinde bulundu.

'Festival ruhuna aykırı'

Festival organizatörleri ise karara sert tepki gösterdi. Organizatörler, taleplerin festivalin ruhuna tamamen aykırı olduğunu savundu. 

Organizatörler tarafından kaleme alınan mektupta, "Teklifin uygulanması durumunda festivali öldürmese de dokusuna büyük zararı olacaktır" denildi.

Duvar için de, "lojistik olarak sıkıntılı, çevresel etkileri bakımından sorumsuzca, gereksiz ve yanına bile yaklaşılamayacak kadar pahalı' yorumu yapıldı.

'16 kilometre boyunca kum tepeleri oluşturacak'

Mektupta, "Havanın serbestçe dolaşması yerine ancak ağır makinelerle üstesinden gelinebilecek 16 kilometre boyunca kum tepeleri oluşacak. Ayrıca bu, çölü umursadığını iddia eden BLM için de bir hayli garip bir talep" ifadeleri kullanıldı.

Maliyetlere de değinen organizatörler, bu durumun her yıl için 20 milyon dolarlık ek bir harcama gerektireceğini bunun da fiyatlarda 286 ile 400 dolar arasında bir artışa yol açacağı belirtildi.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda da duvarın herhangi bir işe yaramayacağı savunuldu. Festivale zorla giriş yapmak isteyen araç olduğuna dair bugüne kadar herhangi bir girişim olmazken, olsa bile duvarın festivale zorla sızmayı engellemeyeceği öne sürüldü. 

Ancak Trump'ın duvar konusunda kararlı olduğu ve bu kuralların kabul edilmemesi durumunda festivali iptal ettirebileceği belirtildi. 
<< Önceki Haber ABD Başkanı Trump'tan yeni bir duvar projesi... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER