28 Şubat davasında şok karar... Ünlü isimlere müebbet hapis cezası verdiler

28 Şubat davasında İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir ve Çetin Doğan dahil 21 sanığa müebbet hapis cezası verildi. Diğer yandan Erol Özkasnak ve Engin Alan ile birlikte 66 kişi beraat etti.

SHABER3.COM


Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat sürecine ilişkin aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu 103 sanığın darbe suçundan yargılandığı davada karar açıklandı.
68 sanık hakkında yapılan yargılama sonucunda yüklenen suçu işlediği sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verildi. Beraat kararı verilenler arasında Engin Alan ve Erol Özkasnak da bulunuyor. Ölüm nedeniyle 4 kişinin davası düştü. İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir ve Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi. Ancak mahkeme, yaşları, sağlık durumları da dikkate alınarak haklarında yurt dışına çıkma yasağı ve imza karşılığında adli kontrol uygulanmasına hükmetti. Karar mahkeme heyeti tarafından oy birliğiyle alındı. Kararın kesinleşmesi için Yargıtay tarafından onaylanması gerekiyor. Yargıtay cezayı onarsa 21 sanık cezaevine girecek. Ceza alanlar Davada 21 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bu cezalar daha sonra müebbete çevrildi. Müebbet ceza alan isimler şöyle; İsmail Hakkı Karadayı, Çetin Doğan, Çevik Bir, Erol Özkasnak, İsmail Hakkı Karadayı, Kemal Gürüz, Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türkeri Diğer yandan müşteki avukatı Cüneyt Toraman, karara itiraz edeceklerini açıkladı. Toraman, “Gerekirse silah kullanırız diye manşet atanlar da bunun hesabını vermeli. Bankaları yağmalayanlar da hesabını vermeli” dedi.
<< Önceki Haber 28 Şubat davasında şok karar... Ünlü isimlere müebbet... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER