114 firmadan fiyat savunması istendi, 'niyetimiz serbest piyasaya müdahale değil' denildi

Ticaret Bakanlığı, fiyatlarını artıran işletmelere yönelik 3,974 firmada toplam 69,200 ürünün denetlendiğini, 114 firmadan savunma talep edildiğini açıkladı. Açıklamada, hedefinin 'hiçbir şekilde' serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek olmadığına vurgu yapıldı.

SHABER3.COM

Ticaret Bakanlığı, fiyat artışlarına ilişkin yaptığı incelemeye dair açıklamada bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde değişikliğin 31 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği ve "Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak" bendinin
eklendiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Bu kapsamda bugün itibariyle 81 Ticaret İl Müdürlüğümüz kanalıyla, 3,974 firmada toplam 69,200 ürün denetlenmiştir. Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen re'sen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup denetim süreci devam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır" denildi.

Açıklamada, düzenlemenin hedefinin "hiçbir şekilde" serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek olmadığına vurgu yapıldı.
<< Önceki Haber 114 firmadan fiyat savunması istendi, 'niyetimiz serbest... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER